2014. március 9., vasárnap

Bezzeg anyu és a csörögefánk


 Bezzeg anyu és a csörögefánk

Most bizony anyué a szerep a konyhában. Egyéb teendők miatt most a kispadra kényszerültem.

A lányaink járnak hittanra a templomba, a nagyobbik cserkészkedni is. Így természetes, hogy a templomban tartott, cserkészek által szervezett farsangi mulatságra őket is meghívták. És kérdésemre, hogy vigyek-e valamit, bátortalan felkérés érkezett, hogy valami sütit vagy valamit szívesen fogadnak. Mivel ez egy egyházi közösség, sok az igen tevékeny anyuka, aki varr, süt, főz, öt gyereket szül, kreatívkodik... Szóval erős a kihívás. Ráadásul én több fronton is kilógok a sorból, ezt nem részletezném, de gondoltam, most megmutatom, hogy én is tudok, ha akarok. Ha már farsang, akkor fánk lenne a nyerő. Igen, a szalagos, de az amerikai konyhás házban nem szívesen állok neki közel egy liter olajat zubogtatni, hogy fánkot süssek. Anyabarátabb megoldás a csörögefánk. A kisütéshez nem kell annyi olaj és a tészta is sokkal egyszerűbb. A receptet vidéken élő nagynénémtől tanultam, aki valódi vidéki háziasszony, aki a konyhai teendőket az anyatejjel szívta magába. Nincs konyhai manőver, ami kihívást jelentene neki, legyen szó baromfi levágásáról és feldolgozásáról, házi ketchup készítésről, méhviaszból gyertyaöntésről és még reggelig sorolhatnám.
Ugyanakkor a recepteknél, amiket tőle tanulok, gyakoriak az olyan, SI mértékegységek rendszerétől távol eső, mennyiségi jelzők, mint: "hát, amennyit felvesz", vagy "a liszt minőségétől függ".
Így aztán, a csörögefánk receptje a következő:
35 dkg liszt
5 tojás sárgája
egy kiskanál cukor 
kevés tejföl
csipet só

Csibész, nem? Kevés tejföl... ugyanakkor valóban tény, hogy lisztje válogatja, hogy mennyi tejfölt fog felvenni a tészta, illetve a tojássárgák mérete is. Annyit elmondhatok, hogy azon a februári estén, amikor én ez az adagot sütöttem, 300 gramm tejfölt vett fel a tészta. A mutatvány innentől már egyszerű, a hozzávalókból tésztát gyúrunk, majd lisztezett deszkán fél centisre nyújtjuk és derelyevágóval, vagy ennek hiányában pizzavágóval vagy késsel, helyes kis téglalapokra vágjuk. A téglalapok közepén egy függőleges bemetszést ejtünk, alsó részét ezen átbujtatjuk, hogy egy masniszerű képződményt kapjunk.












 Ezután mehet is a forró olajba, ahol hamar aranybarnára pirul. Átforgatjuk a másik oldalára és már kész is. Ha kisült, szórjuk megg porcukorral. A farsangra vittem hozzá az általam készített eperlekvárból is. Afelnőttek körében nagyobb sikert aratott, bár szerencsére némely apróság is lelkesen falta.
Ami a formai világát illeti, nyugodtan szabadjára ereszthető a képzelet. Mi "szélforgót" is sütöttünk, tavaly egy barátnőmtől lestük el.



















Jó étvágyat és sok sikert kívánunk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése