2014. február 15., szombat

Angry Birds-ös szülinapi torta

Kisebbik lányunk ebben a hónapban ünneplte a 7. születésnapját. Eme jelentős alkalomból készült a torta. Ki hercegnőnk tablet, és számítógép függő. Már az iskola előtt ismerte a betűket pontosan az előbb említett okok miatt. Természetesen ezeken az eszközökön és a szülők okos telefonján ismerkedett meg, szeretett bele a madaras játékba. Az volt a kívánsága, hogy Angry Birds-ös legyen a szülinapi tortája. Mi teljesítettük is a magunk módján a kí
vánságát. Mindenki részt vett, Ő maga is a malacok és amadarak megformálásában.



Íme a mű.

Sajtos rúd

Valami gyors és egyszerű rágcsálni valót akarunk??Akkor ez a recept egy nagyon jó választás.

1 cs fagyasztott leveles tészta
20 dkg gouda sajt
6 dkg vaj

szerecsendió



Kiengedem a tésztát. Amennyiben szeletelt állapotban van, nyújtanom se kell, ha tömben van akkor egy lisztezett deszkán 4-5 mm vastagságúra kinyújtom. Sütőpapírt helyezek egy nagy tepsibe. Majd kb 12*3 cm-es csíkokra vágom a tésztát, a két rövidebb végénél fogva egyszer megtekerem és a már előkészített sütőpapíros tepsire helyezem. A sajtot lereszelem.
Egy kis tálkában felolvasztom a vajat, szerecsendiót reszelek bele és sózom, majd összekeverem. A tepsiben lévő tésztákat alaposan megkenem a fűszerezett vajjal majd a reszelt sajttal befedem.
180 c fokra előmelegített sütőben kb 16-20 percig sütjük, a sajtot figyelve, mikor a sajt megpirul addigra a tészta is megsül.

Jó étvágyat Önöknek és a vendégeiknek is!  

Bacon-ös, kapribogyós lebbencs tészta

Diétázom. De minek? Imádom a finom ételeket. Ma, épp tésztát akartam enni, kívánós vagyok mint a terhes feleségem. Próbáltam magam meggyőzni, hogy semmi szükség a tészta evésre........ Sikertelen próbálkozás volt. Csak lebbencs tésztát találtam itthon. Körülnéztem és a talált hozzávalókból a következőt álmodtam meg.

Hozávalók:

500g lebbencs tészta
2 evőkanál só
400 g bacon
2 -3 evőkanál oliva olaj
250 g főzőtejszín
5 nagy gerezd fokhagyma
3 paradicsom
60 g kapri bogyó
frissen őrölt bors



A tésztához felteszek egy lábas vizet, amibe beleteszem a két evőkanál sót. Mikor forr a víz beleteszem a tésztát és ügyelve arra, hogy ne főjön szét, kifőzöm a tésztát. Közben felvágom a bacont, megpucolom a fokhagymát, megmosom és felkarikázom a paradicsomot. Egy kis tálba öntöm a 250 gramm tejszínt belepréselem a fokhagymát és hozzáadom a lecsurgatott kapribogyót. A felvágott bacont 2-3 evőkanál oliva olajon megpirítom. Közben a kifőtt lebbencs tésztát lecsöpögtetés után ráöntöm a már pirosra sült baconra, jól összekeverem és néhány percig tovább pirítom. Mikor egy két helyen már a tészta is pirosra pirult, kiöntöm egy nagy tálba. Ekkor ugyanebbe a serpenyőbe teszem a paradicsom karikákat, rövid ideig fonnyasztom majd hozzáöntöm a kapribogyós, fokhagymás tejszínt és jól összefőzöm.  Mikor ezzel is készen vagyok, összeöntöm a tésztával és alaposan összekeverem.



Tálaláskor frissen őrölt borssal fűszerezem.


Remélem sokan kipróbálják. Várom a visszajelzéseket. 

Minden kedves olvasómnak jó étvágyat kívánok! 


2014. február 10., hétfő

Tejbegríz

Egyszerű, azt hiszem azonban ez nem fejezi ki azt, hogy  tejbegrízt valóban mennyire egyszerű elkészíteni. Bárki könnyedén megbirkózhat a feladattal.

Hozzávalók:
1l tej
10 dkg gríz másnéven búzadara
4-5 kanál kakaó por vagy cukrozott kakaó vagy cukrozott fahéj

Felforralom a tejet, mikor forrásban van kisebbre veszem a lángot és lassan, folyamatos  keverés mellett, viszonylag magasabbról szóróm bele a grízt. Ezután 5 percig folyamatos keverés mellett főzöm. Ezalatt láthatóan megdagad a gríz és besűrűsödik. Arra figyeljünk, hogy ne legyen túl sűrű, mert ahogyan hül, még jobban besűrűsödik. Azon nyomban tálalom, cukrozott kakaóval vagy cukrozott fahéjjal ízesítem és díszítem.

Hajrá! Érdemes kipróbálni.

Jó étvágyat kívánok!

2014. február 5., szerda

Sajtleves Serrano chipssel

Régen Csepelen laktam, ott is születtem, bár ennek semmi köze a következőkben leírt leveshez. Azaz annak, hogy Csepel, igen is van.
Ugyanis Csepelen volt egy nagyon jó vendéglő, ahol isteni finom sajtlevest ettem, ahányszor csak ott jártam.
Sajnos az étterem azóta áldozatul esett a világválságnak, mint oly sok más egyéb is.


Hozzávalók:
1 l húsleves alaplé, vagy leveskockából
15 dkg edami sajt
10 dkg füstölt sajt (kockára vágva)
3 gerezd fokhagyma
5 dkg Serrano sonka
2 evőkanál extra szűz olivaolaj
5 dkg vaj
5 dkg liszt
2 tojás sárgája
2 dl tejföl
őrölt bors
szerecsendió
1,5 dl száraz fehérbor


A vékony szelet Serrano sonkát apró kockákra vagy csíkokra vágom és egy serpenyőben 2 evőkanál olivaolajon megpirítom. Egy kis tálkába teszem, amiből majd felszolgálom a forró leveshez.

A 15 dgk edami sajtot lereszelem, a füstölt sajtot pedig apró kockára vágom. A levest vagy elkészítem a leveskockából és 1 l vízből, vagy ha van készen húsleves akkor leszűrés után, felteszem melegedni. Közben az 5 dkg vajat egy lábasban megforrósítom, hozzáadom az 5 dkg lisztet és világos színűre pirítom. Miközben ezzel elkészültem, felforrósodott a leves, amit folyamatos keverés mellett hozzáöntök a pirított liszthez és csomómentesre keverem. Hozzáöntöm még az 1,5 dl száraz fehérbort, belepréselem a 3 gerezd fokhagymát, frissen őrölt borssal és egy kevéske reszelt szerecsendióval fűszerezem. (vigyázni kell a szerecsendió mennyiségével, mert nagyon intenzív az íze!) Közben a 2 tojássárgáját összekeverem a tejföllel.
Mikor felforrt az alaplé, beleteszem a reszelt sajtot, és a közben elkészült tojásos tejfölt. Folyamatos keverés mellet a sajt hamar felolvad, megvárom amíg újra egyet-kettőt rottyan , ekkor hozzáadom a már korábban kockára vágott füstölt sajtot. Összekeverem és így forrón már is tálalom. Az asztalnál mindenki néhány darab pirított Serranoval díszítheti a saját adagját.
Szerintem amilyen egyszerű és gyors olyanyyira finom.



Mindenki jó étvágyat kívánok és sok sikert az elkészítéshez!     

2014. február 4., kedd

Tojásos, sajtos melegszendvics

Biztosan sokan tudják, ennek ellenére azért megosztom Önökkel, honnan is ered a szendvics elnevezése.

Mint a szóból, azaz a szendvics szóból, gyorsan kitalálhatjuk, angol eredetű. Valóban így van. Az angol sandwich szóból magyarult szendvicsre.
A XVIII. századból eredeztetik az elnevezést.
Állítólag John Montagou Sandwich negyedik grófjáról nevezték el, mivel ő igen kedvelte ezt az ételt. Az anekdota szerint, a maratoni kártyapartiknál szolgáltatta fel, hogy ne kelljen abbahagynia kártyázást. Abban azonban biztosak lehetünk, hogy a feltalálásához semmi köze. 
Nálunk is rendszeresen összejövünk egy-egy baráti kártyázásra, azonban nem szeretem ha játék közben eszünk. Zsíros lesz a kártya, leesszük a kártyaasztalt. A szünetekben azonban annál szívesebben fogyasztunk mi is különféle ssandwich-eket. 

10 perc alatt nagyon különleges és ízletes melegszendvicset készíthetünk. A gyerekek ugyan nem, de én annál inkább untam már a megszokott reggeliket, ezért készítettem az alábbi recept szerint ma ezt, részükre.

Hozzávalók 2 személyre

2 kornspitz vagy 2 egyéb kifli
1 tojás
reszelt sajt
1 csipet só
szerecsendió vagy köménymag
bors

Időnként kihagyom a szerecsendiót és akkor csak borssal fűszerezem, illetve a sütőbe helyezés előtt szórok rá egy kis köménymagot.
köménymag

Felverem a tojást egy csipet sóval, belereszelek először egy maréknyi trapista sajtot. Jól összekeverem. Ha nagyon folyós akkor reszelek még bele sajtot. Frissen őrölt borssal és egész kevés reszelt szerecsendióval fűszerezem, valóban kevéssel mert nagyon intenzív az íze. Újra összekeverem, ügyelve arra, hogy egészen sűrű legyen mert úgy vastagon meg lehet vele pakolni a kifliket.
A fűszerezést különféleképpen variálhatjuk.
Ma az egyik szendvicsbe nem került szerecsendió, hanem a tetejére került egy kis köménymag.
6-8 percre beteszem a grillsütőbe és frissen, melegen tálalom.

Jó étvágyat kívánok ehhez az ínycsiklandó reggelihez! Vagy vacsorához.

Rozsos baguette


Kis baráti sütés-főzésre jöttünk össze a minap. Ennek apropóján készítettem a rozsos baguette-ket.


HOZZÁVALÓK:

500g búzaliszt
500g rozsliszt
3 lapos evőkanál só
2 cs szárított élesztő
750 ml langyos víz
2 cs petrezyelyem
8 evőkanál metélő hagyma
1 vagy 2 tojás a kenéshez + 1 evőkanál víz


Szokásos módon, egy megfelelő méretű tálba öntöm a hozzávalókat, a fél-fél kilogramm lisztet, a 3 evőkanál sót, a 2 cs szárított élesztőt és a 7,5 dl vizet. A hagyományos módszerek híve vagyok, így mindig kézzel dagasztom a tésztát. Addig gyúrom amíg a táltól és a kezemtől is elválik. Ekkor hozzáadom a petrezselymet és metélő hagymát és mégegyszer jól átgyúrom. 30-50 percre félreteszem valami meleg helyre. Ekkor ha minden jól megy szemmel láthatóan megkel.
Ezután megint alaposan átgyúrom, és a számunkra kívánatos méretű, (12-16 db, 18-25 cm hosszú) hosszúkás darabokat formázok belőle.  

A baguette-k tetejét, 1,5-2,5 cm mélyen bevágom, és az időközben a vízzel felvert a tojással alaposan bekenem.
185 fokos előmelegített sütőben 25-30 perc alatt szép aranybarnára sütöm.
Nagy sikert aratott. 
Mindenkinek jó étvágyat kívánok!