2010. október 31., vasárnap

Bazsalikomos, ketchupos sült oldalas


Már találkozhattatok az egyik sült oldalas receptemmel, most következik egy másik. Nagyon érdekes különbségeket érhetünk el a különféle fűszerezésekkel. Kísérletezzen mindenki bátran! Éppen attól függően, hogy milyen a hangulatunk, dönthetünk egyik, másik vagy éppen a harmadik fűszerezés vagy elkészítési mód mellett.

Hozzávalók 4 személyre:

2 kg oldalas
5 fej vöröshagyma
10 gerezd fokhagyma
2 dl ketchup
2 csapott evőkanál só
3 kávés kanál őrölt bazsalikom
3 kávés kanál őrölt borsikafű
3 kávés kanál őrölt feketebors
1 dl sör

Megpucolom a vöröshagymát, félbe vágom, majd a feleket négybe. Nagy részét a tepsi aljába teszem. A fokhagymát is megpucolom és a gerezdeket ketté vágom. Két gerezdet apróra vágok és egy kis tálkába teszem. A ketté vágott fokhagymák nagy részét is a tepsi aljába teszem. Megmosom az oldalast és közel egyforma darabokra vágom, a csontokkal párhuzamosan. A kis tálkában található apróra vágott fokhagymára ráöntöm a 1,5 dl ketchupot, hozzáadom a sót, az őrölt feketeborsot, borsikafüvet és bazsalikomot, majd jól összekeverem. Alaposan bekenem vele az oldalasokat, amiket ezután a tepsiben található hagymákra pakolok. Mikor minden oldalas a tepsibe került ráteszem a maradék hagymát és fokhagymát. Felöntöm egy pohár vízzel és a tepsit alufóliával lefedem. 200 fokra előmelegített sütőbe teszem. Ügyelek arra, hogy a víz ne párologjon el mindaddig a tepsiből amíg nem puhult meg hús. Mikor megpuhult (40-50 perc) leveszem az alufóliát, kicsit meglocsolom sörrel. Mikor már pirul újra meglocsolom a sörrel és pirosra sütöm az oldalasokat. (30-40perc)


Mindenkinek jó kísérletezgetést!

2010. október 23., szombat

Gombapörkölt rókagombával

A tejfölös gombapaprikás után, most íme egy igazi ínyencség: Gombapörkölt rókagombával.

Hozzávlók 4 személyre:

60 dkg champignon gomba fehér vagy barna
40 dkg rókagomba
10 dkg füstölt mangalica szalonna vagy olaj a húsnélküli változatnál (kinek a pap, kinek a papné)
3 fej közepes vöröshagyma
1 db paradicsom
1/2 hegyes zöld erőspaprika
1/2 pohár száraz vörösbor
1 púpos evőkanál őrölt pirospaprika
1 csapott evőkanál só
kakukkfű
őrölt feketebors

Ha szárított rókagombát használunk, ügyeljünk rá, hogy előző nap beáztassuk. A levét felhasználhatjuk, oly módon, hogy hozzáöntünk belőle egy keveset mikor már kis levet eresztett a gombánk.

Apró kockára vágom a szalonnát és lassú tűzön zsírjára sütöm. Akiknek nem szimpatikus a szalonna használhatnak két-három evőkanál olajat helyette. Közben megmosom a paradicsomot, a fél erős paprikát és felkarikázom. A hagymákat megpucolom és apró kockákra vágom. Amíg ezzel elkészülök a szalonna is zsírjára sül. Hozzáteszem a hagymát, a csapott evőkanál sót és üvegesre fonnyasztom. Közben megmosom a gombákat. A szárat kettőbe, a kalapját négybe vágom. Ha óriásiak akkor esetleg apróbbra. Beleteszem a lábosba a felaprított gombát, az erőspaprikát és a paradicsomot. Mikor levet ereszt, beleteszem a púpos evőkanál őrölt pirospaprikát és a kiskanálnyi szárított kakukkfüvet. Ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a kertünkből tudunk friss kakukkfüvet szedni, akkor beleteszünk 4-6db 6-8 cm-es ágacskát, amit az étkünk elkészültekor egészben is ki vehetünk, hogy senkinek ne kerüljön a tányérjára, mivel a szára ilyenkor ősszel már fás. Mielőtt teljesen kész a gomba, hozzáöntöm a fél pohár vörösbort és még jól összeforralom. Igazi pikáns ízt ad ételünknek. Mikor megpuhult a gombánk, már készen is vagyunk. A rókagomba szerintem az egyik legpikánsabb ízű gombánk.
Friss kenyérrel, tarhonyával, rizzsel, tésztával tálalhatjuk.


Kellemes napot és jó étvágyat!





2010. október 21., csütörtök

Csülök pékné módra


  • Régi nagy szerelem. A csülök......
  • Csülök minden formájában a kedvenc ételeim közé tartozik. Amikor valamilyen fesztiválon, kirakodó vásáron járunk, igyekszem felkutatni egy jó kis csülköst. Legutóbb a Magyarok Fesztiválján, Bösztörpusztán ettem egészben sült csülköt. Isteni volt.
  • A sok kedvenc közül ma nekifutok egy csülök péknének.

  • Hozzávalók 4 jó étkű egyénnek:

  • 1,2 kg csontozott csülök
  • 1 kg krumpli
  • 4 fej vöröshagyma
  • 6 gerezd fokhagyma
  • 4 szelet mangalica szalonna 0,5cm vastag
  • 1 dob sör
  • őrölt feketebors
  • majoranna
Meghámozom a krumplit, a hagymát és a fokhagymát. A krumplit nagyobbacska kockákra vágom és egy magasabb oldalú tepsi aljába teszem. Erre pakolom a a félbe, majd négybe vágott vöröshagymákat. Felkarikázok 4 gerezd fokhagymát és azt is rádobálom a krumplira. A négy szelet szalonnát is beirdalom, ráteszem ezeket is az előző összetevőkre. Megmosom a kicsontozott csülköt és tenyérnyi darabokra vágom. Ezeket egyenként bedörzsölöm sóval, borssal, majorannával és fokhagyma nyomóval áttört maradék fokhagymával, majd ráhelyezem a krumplikra. Fél pohár vizet és fél pohár sört öntök alá.
Alufóliával lefedem a tepsit és 200 fokon előmelegített sütőbe teszem. Kb. másfél óra. Mikor megpuhult a csülök leveszem az alufóliát, bekenem sörrel a csülök bőrét és folyamatos kenegetés mellett pirosra sütöm. Kb. 20-30 perc alatt.


Fogyasszuk jó étvággyal!


Zúza és szív pörkölt


A feleségemmel egy ideje az úgynevezett "paleolit" diétát tartunk. Tulajdonképpen csak azt a részét tartjuk, hogy nem eszünk lisztet, cukrot. Viszont igyekszünk sok zöldséget, gyümölcsöt húst és különféle magvakat enni. Édességként hozzáadott cukrot nem tartalmazó aszalt gyümölcsöket eszünk. Részemről a mandula, mogyoró mazsola is megteszi desszertnek. Tulajdonképpen ez nem is diéta, inkább nevezném életmód váltásnak. Mindketten sokat sportolunk és most úgy éreztük a táplálkozásunkon is változtatnunk kellene. Így talán egészségesebb. Azonban blogomon is látszik, hogy főleg a húsokat szeretem, így a fincsi cékla saláta után, muszáj volt egy pörköltet csinálnom. Már megint! Kicsit csípősre készítettem, mivel a feleségem csak ritkán, a kisebbik lányom sose, a nagyobbik lányom pedig a múltkor nem ette meg a körömpörköltet, így azt gondoltam ezt sem eszi meg. Ugyanis zúzás szív pörköltet főztem. Nagy volt a meglepetés mert nagyon ízlett neki, így csípősen is. A legnagyobb meglepetést azonban a kisebbik lányom okozta. Mikor már alig volt a tányéromban kitalálta, hogy mégis kér belőle. Megkóstolta és akkor hagyta csak abba, mikor már nem volt egy falat sem. Egy cseppet sem zavarta őt sem, hogy csípős. Így még a nővére tányérjából is evett 3-4 kanálnyit. Majd mikor befejezte, kijelentette: Inkább mégis szejetem a pöjköjtet.

Hozzávalók 4 személyre:

80 dkg csirke zúza
80 dkg csirke szív
15 dkg mangalica szalonna
6 db közepes vöröshagyma
2 evőkanál őrölt pirospaprika
1 csapott evőkanál só
1 kis kanál őrölt feketebors
2 db paradicsom
1 db hegyes, zöld erőspaprika

Apró kockára vágom a mangalica szalonnát és lassú tűzön zsírjára pirítom. Közben megpucolom a vöröshagymákat és azt is apró kockára vágom. Mikor a szalonnából kisült a zsírja, hozzáteszem a hagymát és továbbra is lassú tűzön üvegesre fonnyasztom. Közben hozzáadom a csapott evőkanál sót. Amíg készül a hagyma, megmosom és megtisztítom a zúzát és a szívet. Mikor teljesen üveges a hagyma hozzáadom a szívet és a zúzát. Közben megmosom és 4-be vágom az erőspaprikát, 6-8 felé a paradicsomot. Mikor levet ereszt a hús, hozzáadom a feldarabolt paradicsomot és erőspaprikát. Majd 1-2 perc múlva hozzáadom a két csapott evőkanál őrölt pirospaprikát és a kis kanálnyi őrölt feketeborsot. Vizet csak akkor adok hozzá, amikor elfőtte a saját leve nagy részét és már nagyon sűrű a zaft, de még nem puhult meg. Mindaddig újra és újra felöntöm vízzel, amíg nem puhul meg a hús. Mikor puha a hús szépen elfőzöm a levét, hogy sűrű legyen a zaft. Friss fehér kenyérrel vagy tésztával tálalhatjuk.


Jó főzőcskézést és jó étvágyat!

Céklasaláta


Gyermekkoromban az apai nagyszüleimnél voltak igazi, nagy, vidéki "zabálások". Több fogás és az elfogyasztható mennyiség sokszorosa. Itt szerettem meg a céklát. Bár akkor még csak a mint savanyúságot ismertem. Ma már többféle felhasználását is ismerem. Éppen bevásároltunk, mikor megpillantottam a céklát és arra gondoltam, milyen régen is ettem, ebből ma csinálok valami egyszerű kis ételt. Következő igazi vega uzsonnát sikerült összehoznom belőle. Vérszegényeknek fokozottan ajánlott a fogyasztása.

Hozzávalók 4 személyre:

1 db nagy cékla
3 db közepes alma
5 db sárgarépa
20 dkg dió
méz ízlés szerint

Megmosom az összes hozzávalót és megpucolom őket. Egy akkora tálat választok amiben bőven elférnek és a végén alaposan össze tudom keverni. Összetöröm a pucolt diót, de csak úgy durvára. Egy nagy lyukú reszelőn lereszelem a hozzávalókat ebbe a bizonyos tálba, szépen egymás után. Cékla, alma, répa. Jól összekeverem, hogy lehetőleg egyenletesen legyenek benne az összetevők majd ezután hozzáadom a diót és a mézet, majd újra alaposan összekeverem. Néhány órára a hűtőbe teszem pihenni, hogy jól összeérjenek az ízei.

Mindenkinek jó kézmosást! Természetesen jó étvágyat is!

2010. szeptember 20., hétfő

Körömpörkölt


A mai receptem, nálunk méltatlanul ritkán szerepel a napi menüben. Sajnos! Azonban a körömpörkölt lássuk be, nem mindenki kedvence. Én, mindenesetre nagyon szeretem. Így csak és kizárólag azoknak ajánlom, akik hasonlóan gondolnak erre ételre. Régóta foglalkoztatott a fűszerezésének gondolata. Sokféle próbálkozás után számomra a majorannával és borsikafűvel felspécizett változat lett a"KÖRÖMPÖRKÖLT".

Hozzávalók 4 személyre:

5 evőkanál oliva olaj
15 dkg mangalica szalonna
0,5 kg vöröshagyma
8 gerezd fokhagyma
1,5 kg köröm
1 db paradicsom
1 db paprika
2 csapott evőkanál őrölt pirosparika
1,5 csapott evőkanál só
1 kis kanál őrölt fekete bors
1/2 kis kanál borsikafű
1/2 kis kanál majoranna
6 dl víz
0,25 l vörösbor (lehetőleg valami jobb fajta)


Legelőször szemügyre veszem a feldarabolt húst, és ha szükséges, leborotválom a rajta maradt szőrt, majd alaposan lemosom. Megmosom a paradicsomot paprikát, megpucolom a hagymát és a fokhagyma gerezdeket. Egy lábasba teszem az 5 evőkanál oliva olajat és lassú tűzön melegítem. Apró kockára vágom a szalonnát és hozzáadom a már meleg olajhoz. Ezalatt gyorsan apró kockára vágom a hagymát. 2-3 darabra vágom mind a 8 gerezd fokhagymát. Mikor a szalonna kockák egészen aprók, mert kiolvadt belőlük a zsír hozzáadom az összes hagymát és nagy lángon megpirítom, mikor már majdnem kész, hozzáadom a fokhagyma darabokat. Közben hat felé vágom a paradicsomot és felkarikázom a paprikát. Ekkorra már nagyon jó illatok terjengenek, ha szerencsénk van csak a konyhában. Nincs! Így az egész házban!
Mikor szép aranybarna a hagyma, hozzáadom a körmöket. Még mindig nagy lángon 4-5 percig főzőm a hagymás zsiradékban. Majd alacsonyabb fokozatba kapcsolom a lábas alatt az isteni szikrát és hozzáadom a másfél csapott evőkanál sót, a kiskanál őrölt fekete borsot, a két evőkanál őrölt piros paprikát. Összekeverem alaposan és felöntöm 6 dl vízzel. Majd hozzáadom a fél kis kanál majorannát és a fél kiskanál borsikafüvet is. Lassú tűzön főzöm tovább, és negyedóránként megkeverem. Addig kell főznünk amíg, jóformán leválik a csontról és zaft egészen sűrű lesz. Ha szükséges még önthetünk rá vizet. Mikor már majdnem készen van ráöntjük a vörösbort és 3-4 percig még így rotyogtatjuk és hipp-hopp készen is vagyunk.
Alig telt el 5 óra!!


Annak aki szereti, jó étvágyat!


2010. szeptember 19., vasárnap

Narancshab





















A nagyobbik lányunk, Lucus is nagyon szeret a konyhában sertepertélni. Ennek ékes példája a következő recept, amit kérésére együtt készítünk el. Nagyon büszkén feszít a már megkezdett narancshabos tállal a kezében.

Ezt a receptet ő találta a Micimackó a mesterkukta című gyerkőcöknek készült szakácskönyvben. Persze a húga is azonnal kitalálta, hogy ő pedig csokitortát akar készíteni. Nem bízta a döntését a véletlenre! :) Csoki tortával nem lehet nagyot hibázni. Visszatérve erre a receptre, nem sokat vártam a dologtól, de kellemesen csalódtam. Nagyon pikáns és jó ízű lett a végtermékünk. Ráadásul nagyon jó volt az együtt főzésben, hogy Lucus végig kitartott. Még az utolsó műveletben a hűtőbe helyezésben is részt vett.

Hozzávalók 6 személyre:

3 db közepes narancs
1 db citrom
20 g zselatin por
3 tojás
75 g kristálycukor, vagy porcukor

Lucussal, minden hozzávalót és eszközt előkészítünk, a kanalaktól a habverőkön át a tálakig mindent. Munka közben pedig, mindent azonnal elmosogatunk, hogy takaros kis menyecske váljék a kislányomból.
Luca megmossa a narancsokat és a citromot én pedig szárazra törlöm azokat. Az egyik narancs héját, Luca belereszeli az egyik már előkészített, nagyobbacska tálba. Ezalatt félbe vágom a citromot a narancsokat, majd azt is amelyiknek lereszelte a héját és egy másik tálba facsrom a levelüket. Feltöröm a tojásokat és szétválasztom a fehérjét egy újabb tálkába, akkorába amelyben később habbá tudom verni, a sárgájukat pedig a reszelt narancshéjas tálba teszem. Hozzáadok 50 g cukrot, Lucával jól összekevertetem majd hozzáadom a már kifacsart gyümölcslevet és tovább kevertetem a kis kuktával. Folyamatos keverés mellett, hozzáadom a hidegen, főzés nélkül is használható zselatin port. Ezután kemény habbá verem 3 tojás fehérjét, majd hozzáadom a maradék 25 g cukrot és újra kemény habbá verem. Majd Lucával együtt szépen egyenletesen elkeverjük a habot a már előbb elkészített zselatinos, gyümölcsleves egyveleggel. Mikor szép egyenletes matériát kapunk, tálkákba öntöm, majd másnapig lefóliázva a hűtőbe teszem. Másnapra puding állagú, frissítő narancshabot fogyaszthatunk.

Luca alig bírta kivárni, hogy megszilárduljon. Mikor kiderült, hogy egész éjszaka a hűtőben lesz, nagyon csalódott volt. Másnap reggel, mint a fotón is láthatjuk, nagyon büszke volt a főztünkre.

Fogyasszátok egészséggel ezt a kellemes kis frissítőt!

Garnéla


A lányom igazi "gurmé". Nagyon szereti a különleges ételeket. Mikor Bretagne-ban voltunk a kedvence az osztriga volt. Az ő kérésére készült a fenti képen látható vacsi.
Egyszer azt olvastam, hogy akik mindent megesznek, azoknak nem elég kifinomult az ízlelésük. Akik válogatósak azok állítólag sokkal jobban érzik az ízeket és ezért válogatnak. Mind két kategóriát egészen közelről ismerem. Két lányom van, a nagyobbik mindent megkóstol a kisebbik viszont a kedvenceit sem eszi meg ha éppen aznap nem tetszik neki vagy az állaga vagy a színe. Semmi új dolgot nem hajlandó megkóstolni. Számomra, függetlenül a tudománytól, szimpatikusabb, aki mindent megkóstol és utána dönti el, hogy szereti vagy sem.

Hozzávalók 4 személyre:

1 kg friss vagy fagyasztott garnéla
100 g vaj
6-8 gerezd fokhagyma
1/2 csomag petrezselyem
2 evőkanál só
só ízlés szerint


Mindenképpen pucolt garnélát javaslok, a forró, vagy a már fogyasztható, meleg garnéla pucolása is kicsit problémás. Természetesen nem lehetetlen.
Egy lábasba vizet forralok, beleteszek 2 kanál sót. Eközben egy kis tálba teszem és megolvasztom a vajat, közben apróra vágom a petrezselymet. Az olvadt vajat ízlés szerint megsózom, hozzáadom az apróra vágott petrezselymet, egy fokhagymanyomóval belepréselem az összes fokhagymát és alaposan összekeverem. A forrásban lévő, lobogó vízbe teszem a garnélákat és addig főzőm, amíg szép pirosak lesznek. (12-20 perc) Ritkán előfordulhat, hogy kicsit több idő is szükséges lehet. A kész -pucolt vagy pucolatlan- rákokat egy tálra teszem és meglocsolom a fűszeres vajjal. Máris fogyaszthatjuk.

Ha közben pucolnunk is kell akkor igazi franciás ebédet élvezhetünk, ami azt jelenti, hogy igen sokáig tart.

A pucolás macerájától eltekintve nagyon finom falatok élvezhetünk. (Pucolás: bal kezünk hüvelyk és mutató ujjával megfogjuk a rák farok részét, a jobb kezünk ugyanezen két ujjával megfogjuk a fej tövét és széthúzva letépjük. A farok rész aljánál megfogjuk a páncél bal felét a bal, jobb felét a jobb kezünk ujjaival és mintha egy könyvet nyitnánk ketté, kifordítjuk az ehető farok részt a páncélból.)
Bretagne-ban tanultam a vendéglátóimtól ezt a receptet, még középiskolás koromban, ahol sárgadinnyét és vajas baguette-t fogyasztottunk mellé.

Bon appétit!

Mézes sült oldalas


Főleg a férfiak étele ez a fogás, de ismerek nőket is akik rajonganak a sült oldalasért. Ilyen nő a lányom is. :) Férfi étel ide, férfi étel oda, ezt az egyszerű receptet Anyukámtól tanultam.

Hozzávalók 4 szeméyre:

1 kg oldalas
6 púpos evőkanál mustár
2 evőkanál méz
2 csapott kis kanál őrölt bors
8 gerezd fokhagyma
só ízlés szerint

Megmosom a már feldarabolt húst és hagyom lecsöpögni. Amíg csöpög, elkészítem a pácot. Egy kis tálkába teszem a 5 púpos evőkanál mustárt, hozzáadom a 2 evőkanál mézet, a két kiskanál borsot és belepréselem egy fokhagymanyomóval az összes fokhagymát. Kicsit megsózom, azért kicsit mivel a hús is meglesz alaposan sózva, és alaposan összekeverem. Megsózom az oldalasok minden oldalát, majd mindegyiket alaposan bekenem ezzel az imént készült páccal. Tányérba teszem és ha maradt még pác azt ráöntöm az oldalasokra. Ha siettet bennünket az idő akkor elég 1-2 órára lefóliázva a hűtőbe tenni, én többnyire előző nap bepácolom és beteszem a hűtőbe.
Lehet serpenyőben is és sütőben is sütni. Én az utóbbit preferálom, kevesebb zsiradék kell hozzá, cserében nem is marad jó kis zsíroskenyérre való "sülthúsos" zsír, és kevesebb figyelmet is igényel. Kis olajjal kikenem a tepsi alját és beleteszem a pácból kivett oldalasokat. Felöntöm 1 pohár vízzel és lefedem alufóliával a tepsit. Beteszem a 200 c fokra kapcsolt sütőbe. Ha előmelegítettem a sütőt akkor 30 perc múlva, ha nem melegítettem elő akkor 40-50 perc múlva ránézek, hogy megpuhult-e a hús. Amennyiben nem úgy párolom az alufólia alatt tovább, ha igen akkor leszedem az alufóliát és pirosra sütöm az egyik oldalát (15-25 perc) majd megforgatom őket és a másik oldalukat is pirosra sütöm, ügyelve arra, hogy ne száradjon ki az oldalas mert akkor ehetetlen lesz.
Friss salátával tálalom. (paradicsom, paprika, hagyma, kigyóuborka)

Ezzel a körettel egy már már könnyednek nevezhető ebédet fogyasztottunk.


Jó étvágyat kívánok minden kedves próbálkozónak!

2010. július 29., csütörtök

Sült gomolya


Ma egy nagyon egyszerű és könnyű vacsit választottunk. Aki szereti a sajtokat, annak bizonyára nagyon bejön a sült a gomolya is. Ha már könnyű nyári vacsinak szánjuk, lehetőleg friss zöldségekkel (paprika, paradicsom, uborka) vagy ecetes salátával tálaljuk. De rizzsel vagy sült krumplival is fenséges lakoma.

Amit mi készítettünk ma:

Hozzávalók 4 személyre (könnyű vacsorás adag):

60 dkg gomolya sajt
olaj a sütéshez (ha nem grillen sütjük)
bors ízlés szerint
zöldségek a köretnek:
3 paradicsom díszítésnek és a friss salátához
2 paprika
1/2 kígyó uborka
1 db fejessaláta
4 evőkanál borecet
1 evőkanál cukor

Megmosom a zöldségeket, a salátát leveleire bontom, a paradicsomot felszeletem, a paprikát és a fél kígyó uborkát felkarikázom. A díszítéshez használok tányéronként egy-egy salátalevelet és néhány szelet paradicsomot. A salátaleveleket egy tálba teszem, majd az ecetet összekeverem a cukorral, felöntöm fél liter vízzel és ráöntöm a friss levelekre. A többi zöldséget egy másik tálba teszem, mindenféle öntet nélkül, natúron tálalom.
Egy serpenyőben minimális olajat melegítek, közben fél centis szeletekre vágom a gomolyát. Forró olajban, kis lángon aranybarnára sütöm a gomolyák mindkét oldalát, megborsozom és melegen tálalom.

Kellemes nyáresti vacsorát és jó étvágyat!







2010. július 24., szombat

Far Breton



Szerencsésnek mondhatom magam, mivel négyszer ötször is sikerült hosszabb, rövidebb időt töltenem Franciaországban, azon belül is Brtetagneban. Itt tanultam a legegyszerűbb sütemények egyikének receptjét. Legutóbb már a nagyobbik lányunkkal voltunk egy bretagne-i körutazáson. Kiderült, hogy a feleségem és a nagyobbik lányunk is szereti a francia konyhát és az általunk csak "brötonn segg"-ként emlegetett finomságot.

Hozzávalók egy 30 x 20 cm-es tálhoz, (4-6 személynek):

4 db tojás
135 g cukor
1,5 cs vaniliás cukor
165 g liszt
6,5 dl tej
100 g vaj
10 g vaj a tál kikenéséhez
200 g aszalt szilva
rum vagy rum aroma

Elkészítés:

Előző este rumos vagy rum aromás vízbe áztatjuk az aszalt szilvát.

A tojásokat, a cukrot, a vaníliás cukrot és a lisztet összekeverem egy olyan nagy tálban amibe még a többi hozzávaló is bele fog férni. Megolvasztom a vajat és ezt is hozzákeverem. Ezután tejet folyamatosan adagolva hozzákeverem. A palacsintatésztához hasonló állagú keveréket kapok a végén, amihez hozzáadom az áztatott aszalt szilvákat és a kivajazott tálba öntöm.

35-50 percig sütjük 180 fokon, amíg aranybarna lesz a süti teteje.

Bon appetit!

2010. július 21., szerda

Paella


A paella-val először Valenciaban találkoztam. Ott, elkészítésének egymillió módja van. Van például teljesen fekete. Eredendően különféle húsból készítik és nem a tenger gyümölcseiből, mégis ez utóbbi a legismertebb.
Mostanában pedig az egyik főzőiskolában találkoztunk a paella-val. Feleségemmel alkalmanként járunk főzősuliba, hogy tovább gyarapítsuk konyhai tudományunkat. Egyébként mint program is nagyon kellemes időtöltés. Ajánlom mindenkinek aki szeret a konyhában tevékenykedni és szeret enni. Mindenki saját ízlésének megfelelő menüt tud választani az egész éves kínálatból.
Ma este aztán hosszas egyeztetés után a feleségemmel közösen elkészítettük a csirkés paella-t.

hozzávalók 4 személyre:

80 dkg csirkemell filé
20 dkg rizs
2 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 db paprika
3 db paradicsom
15 dkg zöldborsó
2 dl paradicsomlé
4 dl húsleves alaplé
2 púpos evőkanál vaj
1 evőkanál só
2 kiskanál őrölt bors
1 evőkanál őrölt pirospaprika
1 csipet sáfrány 1 evőkanál tejben áztatva 5-10 percig

Megmossuk a zöldségeket, majd apróra vágjuk a hagymákat, kis kockákra a paradicsomokat a fokhagymákat és a paprikákat. Megmossuk a húst és 1,5-2 cm-es kockákra vágjuk.
Nagy serpenyőnket előhalásszuk, megolvasztjuk benne a két evőkanál vajat és hozzá adjuk az apróra vágott hagymát. Lassú tűzön megdinszteljük. Mikor üveges a hagyma hozzáadjuk a kockára vágott húst. Közben egy kis lábasban elkészítjük, ha nincs kéznél húsleves alaplé, egy húsleves kockából az alaplevet.
Mikor a csirkehús külső része mindenhol egyenletesen fehér hozzáadjuk a felkockázott zöldségeket (paradicsom, paprika), mikor 3-4 perc után levet ereszt, hozzáadjuk az evőkanálnyi sót, az apróra vágott fokhagymát, az őrölt borsot, az őrölt pirospaprikát és a tejben áztatott sáfrányt, tejjel együtt. Hozzáöntjük az alaplevet is, és lassú tűzön fedő alatt főzzük tovább. 10-15 perc után a csirkehús megpuhul ekkor hozzáadjuk a borsót és a rizst.Ha szükségesnek érezzük tovább ízesíthetjük sóval és borssal. Amennyiben a lé nagy része elfőtt, de a rizsünk még nem puhult meg, felöntjük vízzel. A nagyját a víznek el kell főznünk mire a rizs megpuhul, mert arra ügyeljünk, hogy nem levest készítünk.
Mi most csirkéből készítettük, de csinálhatjuk nyúlból, marhából, tenger gyümölcseiből. A folyamat ugyanez, ügyelve arra, hogy különféle húsok más más idő alatt puhulnak. Ha többféle húsból készítjük akkor puhulási sorrendnek megfelelően adagoljuk. A halnál ügyelni kell, hogy a kevergetésnél ne törjük össze.

Jó étvágyat a valenciai specialitáshoz!

2010. július 14., szerda

Tejfölös gombapaprikás


A feleségemmel éppen azon gondolkodtunk, milyen nyári, könnyű ételt kellene készíteni ebben a nagy forróságban. Hőség ide, hőség oda én a tejfölös gombapaprikás mellett tettem le a voksomat. Azt egyáltalán nem állíthatom, hogy a feleségemmel bárminemű egyetértés lett volna az ügyben. Az ő javaslata a ........ már nem is emlékszem. Győzött a hímsoviniszta, ellentmondást nem tűrő férfias hozzáállás. Mikor elkészültem a paprikással, elszaladtam a helyi pékségbe ahol friss ropogós fehér kenyeret vettem, hogy a köretről is gondoskodjak. Természetesen csak én és nagyobbik lányunk ettünk gombapaprikást míg a feleségem és kisebbik lányunk mákosgubát ettek ma ebédre. Enyhítve a feszültséget, deszzertként ettem egy kis tányér mákosgubát és a feleségem is megkóstolta a gombapaprikást. Mindkét fogás jólesett, a hőség ellenére.


Hozzávalók 4 személyre:

1 evőkanál extra szűz oliva olaj,
15 dkg füstölt mangalica szalonna vagy megfelelő mennyiségű oliva olaj,
50 dkg gomba,
2 fej vöröshagyma,
1 db paprika,
1 db paradicsom,
1/2 db hegyes zöld erős paprika (mivel a gyerkőcök is ehetnek belőle)
4 dkg liszt,
450 g tejföl,
1 evőkanál só
3 evőkanál őrölt piros paprika
1 evőkanál kakukkfű
(2 db 15 cm-es friss kakukkfű ág, a díszítéshez még használhatunk 1-1 ágat tányéronként)

A szalonnát apró kockákra vágom és az evőkanál olivaolajon, lassú tűzön zsírjára sütöm. Közben megpucolom és apró kockákra vágom a hagymát. Mikor kész a szalonna hozzáadom a hagymát és üvegesre dínsztelem. Amíg ez elkészül megmosom a paprikákat, a paradicsomot és felkarikázom. Megmosom a gombát, kitöröm a szárát és azt ketté a kalapját pedig négybe vágom. Ezalat elkészült a hagyma. Hozzáaadom a felkarikázott paprikákat, paradicsomot és a felvágott gombát. Hozzáadom az egy evőkanál sót, a kakukkfű ágat (ezt mikor kész az étel egészben ki tudom venni) és mikor egy kis levet eresztett hozzáadom a két evőkanál őrölt piros paprikát. Ezután lassú tűzön addig főzöm míg elfő az összes lé amit eresztett. Ha ekkorra megpuhult a gomba szára is, akkor hozzáadom a közben összekevert tejfölt, 1 evőkanál piros paprikát és a 4 dkg lisztet. (Ha még nem puha akkor egy deciliter vízzel felöntöm és addig főzőm mire ez is elfő. Eddigre biztosan megpuhult már a szára is és ekkor adom hozzá a lisztes, paprikás tejfölt.) Ha nagyon sűrű a szaft akkor 1-2 deciliter vízzel még felöntöm. Összeforralom és friss ropogós fehér kennyérrel tálalom.


Nagyon jó étvágyat kívánok mindenkinek!

2010. július 7., szerda

Lecsó


Majdnem elmulasztottam megemlíteni a lecsót. Pedig fontos szerepe volt a Lecsó nevű rajzfilmnek is abban, hogy elkezdtem ezt a blogot írni. Így mindenképpen hibáztam volna, ha ezt az ételt kihagytam volna a receptjeim közül. Édesanyámtól tanultam ezt a receptet, de most éppen a feleségem volt pasija ihlette, mivel éppen itt a lecsó szezon, így a hétvégén meghívott bennünket lecsózni Cserszegtomajra.

Hozzávalók 4 személyre:

20 dkg mangalica szalonna vagy megfelelő mennyiségű oliva olaj
4 fej hagyma
4 db paradicsom
12 db paprika
1 vagy 2 db hegyes erős paprika
2 evőkanál púpos őrölt pirospaprika
2 csapott evőkanál só
4 db virsli persze a húsnélkülibe nem szükséges

Apró kockára vágom a szalonnát és egy nagy fazékban lassú tűzön kisütöm a zsírját. Eközben megpucolom és karikára vágom a hagymát. Mikor a szalonna zsírja kisült hozzáadom a hagymát, egy csapott evőkanál sót, és továbbra is lassú tűzön dinsztelem. Közben megmosom a paprikákat és a paradicsomokat, kiveszem a csutkájukat és a paradicsomból is kivágom azt a részt ahol a növényhez csatlakozik, mivel mostanában egyre többször fás ez a rész sőt még a paradicsom közepe is. Felkarikázom mind a paprikákat mind a paradicsomokat. Amikor üveges és puha a hagyma hozzáadom az összes felkarikázott paprikát és paradicsomot, mikor kis levet enged hozzáadom a két púpos evőkanál őrölt pirospaprikát. Ha szeretjük az erőset akkor mindkét erős paprikát hozzáadhatjuk. Lefedem a fazekat és lassú tűzön tovább főzöm. Mikor levet eresz újra megkóstolom és ha szükséges hozzáadom a második csapott evőkanál sót. Mikor már majdnem kész, hozzáadom a 3-4 cm-es darabokra vágott virsliket. 3-5 percig főzőm, (főzés közben arra mindig ügyelek, hogy a paprika ne főljön szét teljesen) és utána tálalom, friss puha rozskenyérrel.

Jó étvágyat kívánok!


2010. július 1., csütörtök

Csülök pörkölt "Light"


Mindig nagy vitákat kavar a kérdés, pörköltet villával vagy kanállal illik enni? Illik vagy sem, én mindenképpen a kanálra és köretként a friss, ropogós héjú fehér kenyérre szavazok.

Mitől light? Csak attól, hogy az alapanyag választásnál figyelembe vettem a kényesebb gyomrú fehérnépet is. Azaz bőr nélküli csülökből és lapockából készült a mai pörköltünk.Két kedves barátomat is sikerült meginvitálnom a mai "nagy zabálás"-ra. A késői időpont ellenére ízlett nekik is a csülök pörkölt.

Nincs is jobb időpont egy bográcsos főzőcskézéshez mint a csütörtök este. Amíg készül a menü sörözés és anekdotázással telik az idő. Így éjfélkor már be is lakmározhatunk, minden mai trendnek megfelelően! :)

Hozzávalók 4 férfi ember két gyerkőc és egy asszony részére:

1 kg sertés lapocka
1 kg bőrözött, csontozott csülök
35 dkg füstölt mangalica szalonna
1 kg vöröshagyma
2 db paradicsom
2 db paprika
1 db hegyes erős zöld paprika
2 evőkanál oliva olaj (nem ég le és nem füstöl a szalonna)
100 g őrölt pirospaprika
1 evőkanál só (lehet több is ha nem volt a szalonna elég sós)
1 púpos evőkanál őrölt fekete bors
1 púpos evőkanál majoranna
4 dl jobb minőségű rosé

Megmosom a húsokat és kb 2,5-3 cm-es darabokra vágom. A nagyon zsíros részeket levágom és kidobom. A szalonnát apró kockákra vágom. Megpucolom a hagymát és ezeket is apró kockákra vágom. A paradicsomokat a paprikákat és az erős paprikát is ketté vágom a csumákat eltávolítom. Előkészítem a szükséges fűszereket, egy kancsóban 1,5 l vizet.
Megrakom a tüzet és erős parázs kis lángnál elkezdem a főzést. A két evőkanál oliva olajon a szalonna kockákat zsírjára sütöm, beleteszem a apróra vágott hagymát. Beleforgatom a zsírba, hogy ne égjen le és lassú tűzön üvegesre dinsztelem. Mikor ezzel készen vagyok, hozzáadom a húst, és továbbra is lassú tűzön folytatom a főzést, ha a hús nem enged kellő mennyiségű levet, hozzáöntök kb fél liter vizet. Beletetszem a paprikát a paradicsomot és az őrölt pirospaprikát. Majd a borsot és a majorannát. Kis idő múlva már megkóstolhatjuk, milyen ízű és hozzáadhatjuk a megfelelő mennyiségű sót.
Lassú tűzön puhára főzöm, ha elforrta a vizet, de még nem puhult meg megfelelően, akkor öntök még hozzá vizet mindaddig, míg puha nem lesz a hús. Mikor a nagyobb darabok is puhára főttek, hozzáöntöm a bort és néhány percig még hagyom rotyogni.

Máris neki láthatunk a friss ropogós fehér kenyérrel az ínycsiklandó vacsoránknak.

Jó étvágyat kívánok mindenkinek!




2010. június 22., kedd

Mákos guba


Gyermekkorom nagy kedvence a mákos guba. A feleségem és mindkét gyerkőcünk is nagyon szereti. Oly sok féle elkészítése közül azonban én csak ezt szeretem. Egy réges régi felvidéki szakácskönyvben találtam ugyanilyen receptet, azzal a különbséggel, hogy eredetileg külön erre a célra kelt tésztából 1,5 ujjnyi vastag rudakat sütöttek az alapanyagnak.

Hozzávalók 4 személyre:

10 db kifli
8 dl tej
3 db közepes citrom héja
2 kiskanál vanília aroma
18 dkg őrölt mák
12 dkg porcukor

Attól függően mennyire szereted szétázva a kiflit, használhatsz több vagy kevesebb tejet.
Összekarikázom a kiflit és egy nagy tálba teszem, amiben később össze tudom keverni a többi összetevővel.
Egy lábasban felteszem forralni a tejet. Miközben melegítem belereszelem a citromok héját és hozzáadom a vanília aromát. Felforralom, ügyelve arra nehogy kifusson. Mikor felforrt ráöntöm a kiflikre. Lefedem a tálat és amíg összekeverem a mákot a porcukorral, hagyom párolódni a kiflit a forró tejben. Majd a fedőt eltávolítom és alaposan összekeverem a a kiflit a mákos cukorral és esetleg a tál alján összegyűlt tejjel. Melegen már is fogyaszthatjuk.
Kiadós egytálétel, gyorsan és iszonyúan egyszerűen.

Jó étvágyat!

2010. június 6., vasárnap

Töki pompos


Bazsi a kedvenc fallabdás barátom és jelenlegi barátnője, már jó ideje nyaggatnak, hogy a kemencében süssek nekik végre töki pompost. (egyre sűrűbben találkozhatunk ezzel az egyszerű de nagyon fincsi krumpli lángossal a különféle vásárokban, majálisokon, stb.) Fanyar kanyar az ügyben, hogy ma végre sütöttem de nélkülük.

Hozzávalók 4-6 személyre attól függően mennyire nagy evőkkel számolunk. 4 nagy pizza méretű pompost kapunk ami igen laktató.

A tésztához:

50 dgk finom liszt
2 nagy krumpli
1/2 élesztő
2 evőkanál só

a feltéthez:

1 nagy doboz tejföl
2 gerezd fokhagyma
1/2 kis kanál bors
2 fej vöröshagyma
60 dkg füstölt húsos kolozsvári szalonna
60 dkg pizza mozzarella

Megpucolom és kockára vágom a krumplit. Vizet forralok egy kis lábasban 1 evőkanál sóval. Mikor forr a víz beleteszem a krumplit és puhára főzöm.
Amíg fő a krumpli a egy nagy tálba öntöm a lisztet, hozzáadok 1 evőkanál sót, a 1/2 élesztőt 1,5 dl langyos vízbe morzsolom és hagyom állni míg fő a krumpli. A megpuhult krumplit hozzáadom a liszthez és villával szétnyomkodom majd hozzáadom az élesztős vizet és ruganyos tésztává gyúrom. Ha nagyon ragad teszek még hozzá lisztet. Mikor már nem ragad, letakarva a tálban hagyom pihenni 1-1,5-órát.
Ezalatt lereszelem a sajtot, apró kockára vágom a húsos szalonnát, ezeknek nem tudok ellenállni, így időről időre csipegetek belőlük. Megpucolom és karikára vágom a hagymát. Megpucolom a fokhagymát is. Kibontom a tejfölt és egy kis tálba teszem, hozzáadom a 1/2 kis kanálnyi borsot és belepréselem a fokhagymát. Alaposan összekeverem és hagyom pihenni amíg kel a tészta.
Tüzet rakok a kemencébe mer 40 perc-egy óra is kell mire megfelelően felmelegszik.
Feltétként tulajdonképpen bármit használhatunk, de én hosszú kisérletezés után úgy döntöttem, ha más feltétet kívánunk akkor pizzát sütünk és nem töki pompost. Ez a változat hozza ki leginkább a tészta és a jó kis szalonna ízét. Sajtok közül is több félével próbálkoztam de ez pirul meg a legszebben és egyszerű íze miatt nem nyomja el a többi összetevő ízét.
Ha mindent jól csináltunk a tészta szépen kitölti és kipúposodik a tálból.
Bekapcsolom 200 c fokra a sütőt, hogy bemelegedjen mire betesszük a pompost sülni.
Egy lisztes deszkán átgyúrom és négy közel egyforma darabra vágom amiket kerekre kinyújtok 2-3 mm vastagra. Sütésig és sütés közben még megemelkedik 1, 1,5 cm-re. Megkenem a borsos, fokhagymás tejföllel, egyenletesen rászóróm a húsos szalonnát, a hagymát és végül a reszelt sajtot. A kemencében néhány perc alatt megpirul a sajt és megsül a tészta. Az előmelegített sütőben kicsit tovább tart de 10-15 perc alatt itt is gyönyörűen megpirul a sajt, mialatt megsül a tészta is!

Jó evők, hajrá! Nagy a kihívás!

Feleségem megkívánt egy sört ezért felhívtuk a szomszédban lakó barátunkat és meginvitáltuk a töki pomposra egy sörért cserében. Kiderült, hogy ma van a névnapja, így átalakítottuk névnapi vacsivá a hirtelen meghívást. 3 felnőtt és két gyerek együtt is csak három pompost tudtunk megenni és mindannyian úgy éreztük, hogy rögvest kipukkadunk........

2010. június 5., szombat

Tortilla mango chutney-val


Fotóművész barátomék jártak nálunk ma ebédre. Régi barátom nagy rajongója az ínyencségeknek. Gondoltam, ma valamit a könnyű műfajból választok, figyelembe véve, hogy az utóbbi időben kedves barátom törekszik az egészségesebb étkezésre. Így találtam ki, a ma menüt, amit már már "fogalom zavarnak" is nevezhetnénk. Indiai chutney, mexikói tortilla??? Kérdezhetnénk mi is ez valójában, de előbb kóstoljunk és csak utóbb ítélkezzünk.

Hozzávalók 8-10 személyre:

A tortilla-hoz:

50 dkg finom liszt
30 dkg teljes kiőrlésű liszt
20 dkg kukorica dara
2 kis kanál sütőpor
1,5 dl olaj
2-4 dl langyos víz

A chutney-hoz:

2 evőkanál vaj
2 db mangó
2 db alma
2 db chili paprika
15 dkg kristálycukor
1 dcl ecet
1 db narancs leve
1 kis kanál gyömbér
1 kis kanál fahéj
1 kis kanál szegfű bors
1/2 db szerecsen dió
1 kis kanál kurkuma
1 kis kanál kardamom
1 kis kanál mustármag
1 kis kanál koriander mag
1 kis kanál római kömény
A további hozzávalók:
1.
5 db paradicsom
1 fej vöröshagyma
1 csomag petrezselyem
1 kis kanál bazsalikom
bors, ízlés szerint

2.
1 nagy dobozos (350g) tejföl
2 nagy gerezd fokhagyma
bors, ízlés szerint

3.
1 db konzerv kukorica (285 g)

Mautner Zsófia egyik recepjét használtam kiindulási alapnak "Omlós , fűszeres sertéshús"
Kicsit szabadon értelmezve!

1 kg csirkemell (Ugye?)
2 evőkanál vaj
1 púpos evőkanál őrölt római kömény
3 db babérlevél
1 nagy fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 rúd fahéj
1 narancs leve és héja
4 db szegfűszeg
1 kis kanál bors

És következzék az elkészítés:

Tortilla:

Egy nagy jénaiba öntöm a liszteket a kukorica darával, a két kis kanál sütőporral, hozzáöntöm az olajat és folyamatos keverés mellett a langyos vizet, amennyit felvesz. Addig gyúrom a tésztát míg összeáll és ruganyos lesz. Ha közepét még száraznak érzem olajat és vizet is adok hozzá. Mikor jól összekevertem, és az állagát is megfelelőnek tartom, 16 egyforma golyót formázok belőle és egy tálcára teszem 30 percig pihenni.

Ekkor nekilátok a húsnak:

A csirkemellet apró (1∗2 cm-es) csíkokra vágom, a vöröshagymát apró kockákra vágom.
Egy serpenyőben a vajon megpirítom, lehetőleg elég alaposan, majd hozzáadom a sót a borsot és a római köményt. Felöntöm 0,5 l vízzel hozzáadom az apróra vágott hagymát és a 4 gerezd fokhagymát egészben, a két babérlevelet, a 3 szegfűszeget, a fahéj rudat a narancs levét és a héját is 4-be vágva. Lassú tűzön puhára főzőm, lehetőleg fedő alatt, ha nincs a serpenyőnkhöz, akkor egyszerűen letakarjuk egy darab alufóliával.

Miközben a fenti húst készítjük gyors tempóban (mindjárt megérkezik a barátom) nekilátok a többi hozzávalónak:

2.
A fokhagymát megpucolom és belepréselem a már egy kis tálkába kiöntött tejfölhöz, megborsozom alaposan összekeverem és ebben a tákában tálalom. Rápillantok a húsra, kicsit megkeverem.

3.
A következő egyszerű hozzávaló a kukorica, kinyitom a konzervet egy szűrőben öntöm a kukoricát és hideg vízzel leöblítem. Jól lecsepegtetem és egy kis tálba teszem amiben később tálalom.

A tortillát serpenyőben is süthetjük, én vaslapon szoktam. Tüzet csinálok a vaslap alatt, hogy mire a barátom megérkezik forró legyen és azonnal süthessünk.

1.
A paradicsomot apró kockára vágom és egy tálba teszem, a hagymát megpucolom, apró kockára vágom és ráteszem a paradicsomra, a petrezselymet is felaprítom és a kis kanál bazsalikommal együtt az előzőekhez teszem. Sóval, borssal ízesítem és jól összekeverem. Ebben a tálban is tálalom.

Közben nagy valószínűséggel elkészült a hús. Kiszedem egy tálba amibe később tálalom és díszítésként ráteszem a fahéjat, a narancs héját és a babérlevelet. Megnézem a tüzet és teszek még rá fát, mert ez a 1,5-2cm-es vaslap lassan melegszik át.

Következik a chutney:

Megpucolom az almákat és a mangókat is majd mind a négy gyümölcsöt csíkokra vágom. Mind a két chili paprikát ketté vágom. Lereszelek egy fél szerecsendiót. Egy mozsárban összetöröm a kis kanál mustármagot a koriander magot és a római köményt.
A két evőkanál vajat megforrósítom egy lábasban, hozzáadom a fahéjat és a cukrot. Beleteszem a lábasba a a csíkokra vágott gyümölcsöket, a chili paprikákat, felöntöm az ecettel és beleöntöm a narancs levét is. Felforralom és hozzáadom az összes már elkészített fűszert. Ha esetleg elfő a leve és a mango nem puhult meg, felöntöm vízzel. Lehetőleg mire megpuhul a mangó az egész állaga főzelék sűrűségű legyen. Egy olyan tálkába öntöm az ínycsiklandó illatú szószt, amiben tálalom.

Megérkezett a barátom és a "felesége" így az átöltözés elmaradt. Viszont forró a vaslap, már is kezdjük a tortilla sütést. Egy folyamatosan lisztezett deszkán kinyújtom a tésztát kerekded formára és amíg az egyik sül a következőt nyújtom. Figyeljünk rá ha túl sütjük törékeny lesz. barátom is kedvet kap én már csak nyújtogatom ő pedig forgatja a vaslapon és süti csak süti csak süti a tortillákat. Néhány perc alatt már is a megterített asztalhoz járulunk a forró tortillákkal.
Mindenki maga ízesíti kedve szerint a saját tortilláját. Csirke, paradicsom, kukorica, tejföl és az igazán pikáns ízű chutney.

A feleségemmel és a gyerekekkel közösen elkészített ebéd nagy sikert aratott. Mindehhez feleségem által készített bodza szörpöt fogyasztottuk frissítő gyanánt.

Komoly erőfeszítések árán sem bírtuk elfogyasztani a fenti mennyiséget. Hajrá, hátha nektek sikerül!!!

Jó étvágyat!

2010. május 31., hétfő

Karamell szelet


Hétfőn volt a feleségem névnapja. Ezt, nem sikerült méltóképpen megünnepelni. A hétvégét aztán szintúgy nem sikerült túl jól szerveznem, mert pénteken és szombaton is egésznapos konferencián voltam. Gondolom, feleségem ezt megelégelte és péntek délben bejelentette, hogy lemennek a vidéki "birtokra" a gyerekekkel. Így vasárnapi magányomban, azt gondoltam szépítek, és sütök egy sütit mire hazaérnek. A választásom az alábbi receptre esett.

Hozzávalók:

A tésztához:
200 g liszt
150 g vaj
60 g barna cukor

A töltelékhez:
60 g barna cukor
60 g vaj
400 g sűrített tej

A tetején a mázhoz
200 g barna csoki
200 g fehér csoki

Bekapcsolom a sütőt 190 C fokon, hogy előmelegített legyen mire elkészülök a tésztával. A vajat és a lisztet egy tálban a cukorral együtt csomómentesre keverem. Kivajazok egy olyan méretű tepsit (Kb. 20*25-ös) amelynek az alján 1cm vastagon tudom elteríteni a tésztát. Mielőtt betenném a sütőbe, sűrűn megböködöm egy villával. A tésztát kb 20 perc alatt megsütjük. Ügyeljünk arra, hogy ne süssük túl mert akkor a tészta túlzottan morzsálódni fog.
Amíg sül elmosogathatunk. Mikor megsül kiveszem hűlni és nekilátok a tölteléknek. A vajat a cukrot és a sűrített tejet egy kis nyeles lábosban lassú tűzön, folyamatos keverés mellett forrásig melegítem. Majd további kevergetés mellett addig forralom amíg világosbarna, kenhető sűrűségű lesz. Ekkor megkenem vele a tésztát és hagyom tovább hűlni. Miután a karamell megszilárdul, megolvasztom a csokoládét. (egy kis fém tálkába teszem a csokit amit egy nagyobb lábas vizébe helyezek) Ügyelek rá, hogy időben, mikor egészen lágy kenhető állapotban van, levegyem a tűzről, mert utána hirtelen besűrűsödik és nehezen lehet vele dolgozni. Rákenem a megszilárdult karamellre. Ezután a fehér csokival is ugyanezt teszem. Így a tetején szép mintát alkot a fehér és a barna csoki.
Hagyom kihűlni és egy órára beteszem a hűtőbe. Csak ezután tálalom.

Ebben az esetben csak a család hazaérkezésekkor tálaltam, kb 3*3-cm-es kockákra vágva.

Nagy sikert aratott! Így sikerült szépítenem az elfuserált névnapon.

Jó sütést főzést mindenkinek!

2010. május 27., csütörtök

Gombakrémleves

Apósomtól tanultam ezt a receptet. Ő kíválóan főzött és szerette a remek, különleges ételeket. Sikeres szállítmányozási vállalkozóként az volt az álma, hogy egyszer egy saját kis étteremben főzőcskézik majd a saját és a vendégei örömére. Sajnos soha nem valósult meg ez az álom.

Hozzávalók 4 személyre:

Az alapléhez:

1,5 l víz
1 db sárgarépa
1 db fehérrépa, zöldjével
1 kiskanál lestyán
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
3-4 szál zeller zöld
só ízlés szerint
1 csipetnyi őrölt bors

A rántáshoz:

50 g vaj
Annyi liszt amennyit a vaj felvesz

A leveshez:

25 dkg champignon gomba
5 dkg szárított róka gomba
250 ml főző tejszín
1/2 kis doboz tejföl
só ízlés szerint

Az alaplé elkészítése:

Megpucolom a fehér és a sárgarépát, a hagymát, a fokhagymát, megmosom a fehérrépa zöldjét és a zeller zöldet. Egy lábosba 1,5 l vizet öntök ebbe teszem a fenti hozzávalókat a kiskanál lestyánt, a csipetnyi őrőlt borsot és ízlés szerint megsózom. Mikor puhára főztem a sárga és a fehérrépát is, leszűröm, így elkészült az alaplé.
Mindezt egyszerűbben is elérhetjük, ha vegetás vízben kezdjük a főzést.

A leves készítése:

Megpucolom a hagymát, megmosom és ha szükséges letisztogatom és négybe vágom a gombát. A feldarabolt gombát, a fej hagymával és a (6-12 órája vízben áztatott) szárított rókagombával együtt az alaplébe teszem és puhára főzöm. A rókagombát az utánozhatatlan és fenséges íze miatt teszem bele.
Eközben elkészítem a világos rántást. Megmelegítem az 50 g vajat és annyi lisztet teszek hozzá folyamatos keverés mellett amennyit felvesz.
Felengedem hideg vízzel (kb. 1 dl) és csomómentesre elkeverem, folyamatos keverés mellett hozzáadom a 250 ml főzőtejszínt és a fél doboz tejfölt és figyelek arra, hogy újra csomómentes legyen.
Mire ezzel elkészülök, megfő a gomba és a hagyma is. Leveszem a lábost a tűzről és kiveszem a léből a szilárd összetevőket és megturmixolom. A megturmixolt gombát és hagymát visszateszem a lébe és visszateszem a tűzre, amikor forr hozzáöntöm a tejszínes, tejfölös rántást és összefőzöm az egészet.

Croutont kinálhatunk hozzá. A legegyszerűbben valamilyen magvas, rozsos kenyérből készíthetünk. Keményre pírítjuk és kockára vágjuk.

Nagyon ízletes, kiadós és valódi sűrű krémlevest tálalhatunk a családunknak vagy a barátainkank.

"Bon appetit!"
Ahogy kedves Lecsó barátom mondaná.

2010. május 20., csütörtök

"Hortobágyi" slambuc


Gyermekkoromban minden évben elmentem a nagyszüleimmel a hortobágyi hidi vásárra. Gyönyörű bárány bőröket és bekecseket árultunk. Nagypapám (1924-1992) szűcs volt mint az Ő édesapja (1896-1996), mint a fia (1947-2002) és unokája azaz én is. Egy ilyen hidi vásár alkalmával ismerkedtem meg a slambucal. Ekkor természetesen csak őrült nagyokat ettem belőle, majd évekkel később, sok sok évvel később kutattam fel a receptet a kellemes emlékek hatására.


Hozzávalók 4 éhes személyre számolva:

60 dkg burgonya
60 dkg tépett lebbencs tészta (min. 6 tojásos, házi)
20 dkg húsos mangalica szalonna
1 púpos evőkanál só
2 evőkanál olaj

A szalonnát levágom a bőréről majd apró kockákra vágom. Megpucolom, leöblítem és vékony karikára szeletelem a krumplit.
A bográcsba teszem a két evőkanál olajat, hogy ne füstöljön és ne kapjon oda a szalonna (és a bőre se). Kisütöm a zsírját és hozzáteszem a krumplit. 1-2 percig hagyom a a forró zsírban majd felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje három ujjnyival. Mikor a krumpli már félkemény hozzáteszem kicsit összetörve (nem összemorzsolva) a lebbencset.
Lassú tűzön vagy erős parázson lassan, folyamatos forgatás, rázogatás mellet lefőzöm róla a levet. Nagyon lassú tűzön tovább forgatva, rázogatva pirosra sütöm a bogrács falához érő részt.
Lassan összeáll és egy tömbként mozog és pirul a bográcsban. Némi gyakorlást igényel, hogy valóban szépen meg tudjuk pirítani. Figyeljünk, hogy ne égjen le mert az egész étkünk égett ízű lesz.
Azoknak akik szeretik a savanyúságot, azoknak ajánlok hozzá káposztával töltött ecetes almapaprikát.

Az előkészítéssel, tűzrakással együtt kb 1,5-2 órát vesz ígénybe, hogy ezt a nagyon egyszerű de annál tökéletesebb ínyencséget el tudjuk készíteni.

Nagyon jó étvágyat kívánok hozzá!


2010. május 13., csütörtök

"Szekszárdi" tejfölös krumplileves

Szekszárdon tanultam a lent leírt egyszerű ugyanakkor komoly ízkavalkáddal kecsegtető tejfölös krumplilevest.
Fontos az ízlésünknek megfelelő kolbászt választani, mivel ez markáns ízt képvisel majdani levesünkben. Ha túlságosan füstös ízű, olyan íze lesz a levesünknek is.

Hozzávalók 4-6 személyre:

1 kg krumpli
2 fej vöröshagyma
30 dkg lángolt kolbász a húsnélküli változatnál kihagyható
1 nagy doboz tejföl
3-4 babérlevél
4 evőkanál olaj
2 evőkanál liszt / nem púpos
1 evőkanál őrölt piospaprika

Első lépésként én mindent előre elkészítek. Megpucolom, felvágom a krumplit, megpucolom a hagymát, felkarikázom a kolbászt. Összekészítem a fűszereket és az egyéb hozzávalókat.
A megpucolt, kockára vágott burgonyát egy lábasba teszem, felöntöm annyi vízzel, hogy kétszer annyi víz legyen mint a burgonya. Beleteszem a megpucolt 2 fej hagymát egészben és a 3-4 babérlevelet is.
Amíg főzöm a krumplit, közben elkészítem a rántást. Én egy kis nyeles lábasban szoktam elkészíteni. A 4 evőkanál olajat kicsit megmelegítem és hozzáteszem a 2 evőkanál lisztet és világos színűre pirítom. Ha túlságosan sok a liszt és nagyon összeáll akkor teszek hozzá bátran még egy kanál olajat, ha szükséges többet. Mindenképpen egy sűrű folyadék legyen és ne egy massza gombóc. Ha ezzel elkészülök leveszem a tűzről és kicsit, hagyom hűlni.

Ellenőrzöm a krumplit és ha már félkész / puhul de még kemény hozzáadom a felkarikázott kolbászt.

Amennyiben nagyon forró rántásba tenném a pirospaprikát esetleg megkeseredne. Amint langyossá vált a rántás belekeverem az evőkanálnyi pirospaprikát, miután egyenletesen elkevertem hozzáadom a nagy doboz tejfölt és jól összekeverem.
Ha minden klappol ezalatt a krumpli és a kolbász is puhára főtt. Ekkor hozzáadom a tejfölös rántást. Mivel én a sűrű leveseket szeretem a 2 fej hagymát 4-5 merőkanálnyi krumplival együtt összeturmixolom és ezt is gyorsan visszateszem a lábosba és összefőzőm. Ez már csak néhány perc. Az egész főzés az előkészületekkel és a tálalással együtt sem vesz igénybe egy órát.

Jó étvágyat kívánok!


Sütés főzés bográcsban


Azt mindenképpen előrebocsátom, hogy a bográcsozás nem egyszerűen főzés, ez egy program.

Feltételezem a felszerelés mindenkinek a rendelkezésére áll, ha már nekiáll 4-8 órát főzőcskézni.

Tűzrakó hely,
Bogrács állvány,
Bogrács,
Hosszú nyelű fakanál / a tűz miatt,
Gyufa,
Gyújtós,
Tüzifa / rendszeresen használok fenyőt, cseresznyét, diót ezek különös aromát adnak ételünknek,
Fűszernövények / kertünkben található egy kis fűszer kert, így ha van felesleges rozmaring benne ezt is a tűzre dobom főzés közben a további aromákért.

Mindenkinek sok lelkesedést és sok éhes vendéget!

Klaszzikus marhapörkölt bográcsban

Az első bejegyzésben megtalálhatók a szükséges eszközök erre így több szót nem vesztegetnék.

Hozzávalók 10 személyre /jó evőkkel számolva:

2 kg friss fehérkenyér
3,5 kg marha lábszár
1,5 kg vaddisznó
2,5 kg vöröshagyma
30 dkg mangalica szalonna (nem húsos)
100 g piros édes őrölt paprika
4 db paradicsom / általában annyi darabot teszek bele amennyi kg a marha hús
3 db paprika / általában 2 kg húsonként egy darabot teszek bele
1 db hegyes erőspaprika / ha szeretitek az erőset
1 üveg vörösbor / nem kannás
só, bors, oliva olaj

Előkészületek:

Ekkora mennyiségnél már ez sem két perc. Mint tudjuk, a jó munkához idő kell.
A szalonnát levágom a bőréről és apróra felkockázom, ezt követően megtisztítom a nagyobb zsír daraboktól a húsokat, lemosva ízlés szerint 2-3 cm-es darabokra összevágom. Ekkor kis szünetet tartva tüzet gyújtok. Minden esetben apró fenyőt használok gyújtósak és minél előbb minél nagyobb tüzet szeretnék nagyobb fenyőkkel folytatom. Ha már jól ég a tűz folytatjuk az előkészületeket. Megpucolom a hagymát és apró kockára vágom. A paradicsomokat megmosom és félbe vágom. A paprikákat kettévágom a csumát az ereket és a magokat kiszedem. Mire ezzel elkészülünk már a tüzünk is jól áll.

Főzés:

Elérkeztünk végre ide is. Előkészíthetünk magunknak is egy pohár jó kis vörösbort. Persze ennek elfogyasztásával azért kicsit még várnunk kell.
A tűz akkor áll jól ha még lobog de csak nyalogatja a bográcsunk alját és nem öleli körbe az egész bográcsot.
Belelöttyintünk a bográcsba egy kis oliva olajat, hogy a szalonna ne égjen le és ne füstöljön. Az olaj gyorsan megmelegszik így mi is gyorsan cselekszünk és beletesszük a szalonnát a bográcsba. Lassú tűzön kisütjük a szalonna zsírját. Ügyeljünk rá, hogy ne égjen oda, mert az megkeserítheti a végtermékünket, ha szükséges keverjük meg. Mikor ezzel elkészülünk hozzáadjuk az összes hagymát. Elsőre lehet, hogy kevésnek tűnik a zsiradék de ne törődjünk ezzel a hagyma lassan levet fog engedni. Fontos a lassú tűz, mert nagy tűznél leég. Szép lassan üvegesre pirítjuk a hagymát. Továbbra is lassú tűzön folytatjuk és hozzá öntjük az összes húst. Ha megfelelő a tüzünk akkor a hús szép lassan levet enged, anélkül, hogy leégne. Itt is kevésnek tűnhet a hagyma és a zsiradék de ne essünk pánikba ha jól csináljuk a fentiek szerint fog történni minden. Sóval, borssal ízlés szerint ízesítjük.
Ha már kellő mennyiségű levet engedett hozzákeverjük az őrölt paprikát, beletesszük a paradicsomokat és a paprikákat. Amennyiben gyerekek nem esznek majd belőle és szeretjük a csípős ízt akkor mehet bele a csípős paprika is. Lehetőleg itt használjuk utoljára a fakanalunkat. Pontosabban még egyszer szükségünk lesz rá, ha már elkészült isteni étkünk és sorban állnak az éhes vendégeink, hogy végre szedjünk nekik. Itt is fontos a lassú tűz mert nagy tűznél a paprika megkeseredhet.
A kevergetést innentől a bogrács rázogatásával oldjuk meg.
Szép lassan puhára főzzük a húst. Ha elfőtte a levét de még nem puhult meg akkor öntenünk kell rá vizet 250-500 ml és ezt addig ismételgetjük amíg puha nem lesz. Figyeljünk arra ne legyen túl sok rajta a lé mert akkor túl híg lesz a pörköltünk. Az utolsó, utolsó előtti felöntésnél már a borral öntsük fel. Így elillan az alkohol de a zamat megmarad. Ha úgy érezzük kész, löttyintsük rá a maradék maradék bort. Még egyet hagyjuk rottyanni és elkészült a remekmű.

Na most aztán nekiállhatunk a za.........., bocsánat az evéshez.
Jöhet a friss kenyér és a savanyúság.

Mindenkinek jó étvágyat kívánok!