2011. május 10., kedd

Pampuska


A feleségem honosította meg nálunk a pampuskát. A feleségem előtti időkben, még csak nem is sejtettem, hogy létezik ilyen elnevezésűétel Gyerekkoromban az akácfa virágát hívtuk pampuskának, és betegre ettük magunkat belőle. Ez nyílván a virágban szorgoskodó rovaroknak is köszönhető volt.
Ismereteim szerint, akkor készült ez az étel amikor megmaradt a panírozásból a tojás, a liszt és a morzsa. Ezt összekeverték és így hasznosították a megmaradt alapanyagokat, a pazarló kidobás helyett. Ennek megfelelően létezik olyan változat is ahol nincs tej, de van morzsa és olyan is ahol csak a liszt és a tojás van. És persze próbálkozzunk nyugodtan a fentiek bármilyen kombinációjával.


Akkor lássuk, íme a feleségem által honosított pampuska:


Hozzávalók 4 személyre:

4 db tojás
35 dkg liszt
3 dl tej
olaj a sütéshez (kb 0,5 cm olaj a serpenyőben)

Felverem egy megfelelő méretű tálban a tojásokat, majd hozzáadom a lisztet és csomómentesre keverem. Hozzáöntöm a tejet és újra alaposan összekeverem.
Egy serpenyőben megforrósítom az olajat. Mikor forró az olaj, egy kisebb merőkanállal belemerem a tésztát. Mikor a széle világosbarna megfordítom és a másik felét is megsütöm. Így tovább mire elfogy az alapanyag.

A gyerkőceim imádják!

Mindenkinek jó étvágyat kívánok!

2011. május 8., vasárnap

Madártej avagy Floating island

Hetekkel ezelőtt eszembe jutott, hogy készíteni kellene egy jó kis madártejet. Csütörtökön aztán a végső lökést a Fábri show adta, ott ugyanis éppen ennek az ételnek az angol nevével poénkodott a show házigazdája. A nézők nem ismerték az angol nevét, persze született mindenféle vicces megoldás mint a bird milk stb., végül a showman elárulta a megoldást, floating island. (lebegő sziget) Szerintem semmivel nem rosszabb elnevezés mint a madártej!
Pénteken végül nem volt kedvem, így aztán ma készült el ebédre a madártej.


Hozzávalók 8 személyre:

2 l tej
8 tojás
4 csomag vaníliáscukor
150g kristálycukor
1 evőkanál liszt
2 csapott mokkás kanál őrölt fahéj
1 citrom reszelt héja

Egy legalább 5 literes lábasba odateszek 1,5l tejet forralni, mikor langyos hozzáadok 50g cukrot. (a tej forraláskor néha nagyon felfut és ez kis edény választásakor a főzőlapon landol és odaég, ami kellemetlen szagú) Közben szétválasztom a tojás fehérjét és a sárgáját és külön-külön tálba helyezem őket. (a fehérjéhez nagyobbacska tálat választok mert az is a többszörösére nő a habbá verés miatt) A fehérjéhez adok 1 csomag vaníliáscukrot, 50g kristálycukrot és géppel 1-2 perc alatt kemény habbá verem. Ekkorra a lábasban már forr a tej. Egy evő kanállal galuskákat szaggatok és egyesével kifőzöm azokat. Beleteszem majd néhány másodperc után megdagad, ekkor megfordítom és mielőtt elkezd összeesni kiveszem és egy szűrőre téve hagyom lecsöpögni. Mikor az utolsó is készen van, egész kicsire állítom a lángot és gyorsan elkészítem a sárgáját is. A sárgájához adok 3 csomag vaníliáscukrot, 50g kristálycukrot, 1 evőkanál lisztet és géppel ezt is jól felverem majd hozzáadom a maradék 0,5l tejet és alaposan összekeverem. Szépen fokozatosan hozzákeverem a forrásban lévő tejhez és krémes állagúra főzöm. Hozzáreszelem a citrom héjának nagyrészét, de hagyok azért a díszítéshez is egy keveset. Hozzáadok egy mokkáskanálnyi őrölt fahéjat is és jól összekeverem és leveszem a tűzről.
Hagyom egy picit hűlni, majd tálkákba öntöm, ráhelyezem a hab galuskákat, ráreszelem a maradék citrom héját és a maradék 1 mokkáskanálnyi őrölt fahéjjal díszítem. Hűtőbe helyezem és csak jóval később, hűtve tálalom.

Kellemes nassolást kívánok!

2011. május 4., szerda

Tojásos lecsó


Most vettem észre, hogy az összes húsnélküli ételem receptjeiben mangalica szalonna szerepel zsiradékként. Természetesen ez helyettesíthető, oliva olajjal, vagy bármilyen egyéb zsiradékkal.
Most javítgathatom ki az összes receptet. Miután megettem a tojásos lecsómat, nekilátok.

Hozzávalók 4 személyre:

20 dkg mangalica szalonna vagy megfelelő mennyiségű oliva olaj
4 fej hagyma
4 db paradicsom
12 db paprika
1 vagy 2 db hegyes erős paprika
2 evőkanál púpos őrölt pirospaprika
2 csapott evőkanál só
4 db tojás

Apró kockára vágom a szalonnát és egy nagy fazékban lassú tűzön kisütöm a zsírját. Eközben megpucolom és karikára vágom a hagymát. Mikor a szalonna zsírja kisült hozzáadom a hagymát, egy csapott evőkanál sót, és továbbra is lassú tűzön dinsztelem. Közben megmosom a paprikákat és a paradicsomokat, kiveszem a csutkájukat és a paradicsomból is kivágom azt a részt ahol a növényhez csatlakozik, mivel mostanában egyre többször fás ez a rész sőt még a paradicsom közepe is. Felkarikázom mind a paprikákat mind a paradicsomokat. Amikor üveges és puha a hagyma hozzáadom az összes felkarikázott paprikát és paradicsomot, mikor kis levet enged hozzáadom a két púpos evőkanál őrölt pirospaprikát. Ha szeretjük az erőset akkor mindkét erős paprikát hozzáadhatjuk. Lefedem a fazekat és lassú tűzön tovább főzöm. Mikor levet eresz újra megkóstolom és ha szükséges hozzáadom a második csapott evőkanál sót. Mikor már majdnem teljesen kész, egy tálkában felverem a 4 db tojást és hozzáadom. Még 2-3 percig főzőm, (főzés közben arra mindig ügyelek, hogy a paprika ne főljön szét teljesen) és utána tálalom, friss puha rozskenyérrel.

Nekem nagyon jól esett. Jó étvágyat kívánok mindenkinek!