A feleségem honosította meg nálunk a pampuskát. A feleségem előtti időkben, még csak nem is sejtettem, hogy létezik ilyen elnevezésűétel Gyerekkoromban az akácfa virágát hívtuk pampuskának, és betegre ettük magunkat belőle. Ez nyílván a virágban szorgoskodó rovaroknak is köszönhető volt.
2011. május 10., kedd
Pampuska
A feleségem honosította meg nálunk a pampuskát. A feleségem előtti időkben, még csak nem is sejtettem, hogy létezik ilyen elnevezésűétel Gyerekkoromban az akácfa virágát hívtuk pampuskának, és betegre ettük magunkat belőle. Ez nyílván a virágban szorgoskodó rovaroknak is köszönhető volt.
2011. május 8., vasárnap
Madártej avagy Floating island
2011. május 4., szerda
Tojásos lecsó
Most vettem észre, hogy az összes húsnélküli ételem receptjeiben mangalica szalonna szerepel zsiradékként. Természetesen ez helyettesíthető, oliva olajjal, vagy bármilyen egyéb zsiradékkal.
2011. április 29., péntek
Rizskoch eper lekvárral avagy Rizsfelfújt
Gyermekkorom egyik kedvenc süteménye, melynek receptjét édesanyámtól tanultam. Kisebb módosításokkal készítem ugyan, mégis mindig édesanyám jut eszembe.
2011. április 23., szombat
Spagetti vs. Makaróni

Forrás: Wikipédia
A spagetti egy hosszú, vékony tésztaféle. Az olasz konyha tipikus étele.
Sokféleképp felhasználható, népszerű és
az egész nyugati kultúrában elterjedt. A spagetti az olasz spaghetto szó többes számából származ
ik, amely a „spago” kicsinyítőképzős alakja. Jelentése: „vékony húr”.
A „spagetti” szó nyelvileg „kicsi húrnak” is fordítható.
A makaróninak lyukas a közepe a spagettival ellentétben ami tömör.
Forrás:www.napkut.hu/naput_2006/2006_08/073.htm
Az egyik legnépszerűbb tészta a makaróni. A ’vékony, hengeres csőtészta’ az olasz maccheroni származéka, valószínűleg az észak-itáliai macaroni formából. Az olasz szó eredete viták tárgya; talán a görög makaria ’boldogság’ főnévből való, amelynek a középkori görögben ’árpakása’ jelentése is volt. Talán az olasz maccare ’pépesít’ a forrása, a latin macerare ’puhít, lágyít’ folytatója. Makaróni-költeménynek hívják az úgynevezett vegyes nyelvű költeményt is, amelyben több nyelv szavai jelennek meg egymás mellett (kezdetben olasz és latin). A maccheronico származék talán azért vonódott át az ilyen típusú költeményre, mert a makaróni régen egy tésztából, húsból és több zöldféléből álló vegyestál neve is volt.
Laskagomba

Kalap: Kissé domború, kagylószerű, majd lapos, féloldalas, kajla. Néha kicsi, 2-10 cm, máskor igen nagyra, 35 cm-ig megnő. Fiatalon a széle begöngyölt. A kalapok emeletesen állnak egymás felett, felül a legnagyobbak. Színük különféle, legtöbbször szürkésfekete, palaszínű, de lehet barnásszürke, kék vagy fehéres is. Fiatalon többnyire ibolyásfekete, majd hamuszínen át sárgásra fakul.
Lemezek: A spórapor fehér, bőven hull, és a kalapok alatt a talajt fehéren bevonja. Spórái fehérek, hosszúkás tojásdadok.
Tönk: Igen rövid, és egy közös tőből sok tönk indul ki. A közös összeolvadó tönkrész lehet akár 15 cm széles is, és ebből a vastag alapból néha több, akár 15 cm hosszú tönk is kinyúlhat. Felületük pehelyszőrös, színük fehér vagy halványszürkés.
Hús: Fehér, puha, de később szívós lesz. A tönkrész már fiatalon is az. Szerkezete sugarasan rostos, szálakra foszló.
Szag és íz: Kellemes és erős gombaszaga van, íze édeskés. Termőhely és idő: Ôszi-téli gomba, szeptembertől terem. Enyhe téli és kora tavaszi hónapokban is előfordul. Különféle élő fák törzsén, tövén, tuskóján, gyakran bokrok tövén is csoportosan terem. Főleg fűzfán, bükkön, de sokféle más erdei és kerti fán, sőt bodzán is megtalálhatjuk. Nem támadja meg az ép fát, csak a sérültet. A fában hosszában terjed, és így a gombakalapok néha 4-5 m magasan is mutatkoznak. Nem ritka az akár több kilogrammos laskagomba csoport. Kivágott fán és földben maradt tuskón is kinő. A gomba által megtámadott fa kellemes gombaszagú és fehér. Faanyagon, fűrészporon, sőt különféle hulladékanyagokon is termeszthető.
Felhasználás: Ehető, árusítható gomba, a régi idők óta fogyasztják. Levesbe és húsételhez jóízű. Az idősebb példányok kissé rágósak és nehezen emészthetők. Legjobb, ha apróra vagdalva vagy darálva tesszük az ételbe, vagy ha szárítjuk, és porrá törjük. Igen szépen, eredeti színében szárad, és jól porítható.
Spagetti tejszínes laska gombával
2011. március 28., hétfő
Fokhagymakrémleves croutonnal és serrano chipsel
Mivel hétvégén sokat dolgoztam, keveset aludtam, ma úgy döntöttem hazajövök ebédelni. Eszembe jutott, hogy régen ettem fokhagymakrémlevest, így emellett döntöttem. A feleségemtől tanultam ezt az egyszerű és nagyszerű krémlevest. Alapvetően nem vagyok nagy fokhagyma rajongó, de ez a leves mégis a kedvenceim egyike. Dédi, mármint a feleségem nagymamája, ki nem állhatja a fokhagymát, ezt a levest mégis szereti. Nehezen vettük rá, hogy megkóstolja, de végül siker koronázta a próbálkozásunkat.
2011. március 5., szombat
Amit a Beaufort-ról tudni érdemes

Forrás: www.hollandsajthaz.hu
Típus: Kemény sajt.
Származás és előállítás: A Beaufort hegyi sajt, amelynek neve egy Albertville közelében fekvő település nevére vezethető vissza. Állítólag itt készítették először. Napjainkban a származási hely szerinti márkanéwédelem alatt álló sajtot a francia Alpok vidékén, Savoie-ban készítik.
Ismertetőjegyei: A sajt malomkerék alakú, átmérője 60 cm, magassága 20 cm, kicsinek tehát nem nevezhető. Pereme enyhén homorú, súlya 40-60 kg. Természetes kérge egészen vékony, színe a mélysárgától a barnáig terjedhet.
Gyártás: A Beaufort sajtot a tarentaise fajtájú tehén tejéből készítik csak és kizárólag az Alpok magasan fekvő vidékén. Nyáron a tehenek az erdőhatáron túl, a havasi legelőkön legelnek, és a sajtot is ott készítik, a havasi szállásokon közvetlenül a fejés után. Egy-egy sajtkarikához 500 liter tejre van szükség, S ez a fajta tehén évente átlagosan 3000 liter tejet ad, azaz egy tehén tejéből évente körülbelül 6 sajt készíthető. Készítésekor a fejés után, a még meleg tejhez adják hozzá az oltót Az alvadékot kocsonyavágó késsel aprítják tel. Azalvadékrög-tejsavó keveréket folytonos keverés mellett, nyílt tűz fölött melegítik. Végül a sajtot vászonba csavarják,bükkfa keretben formázzák és préselik. A félkész sajtot eztán leviszik a völgybe, és 6 hónapig hűvös pincében érlelik. Az ennél hosszabb ideig érlelt Beaufort viselheti az ,,haaute montagne" kiegészítő címkét is
.
Aroma: A Beaufort gyümölcsös illatú, enyhén tejszines sajt. Diós,gyümölcs, enyhén sós ízű.
Zsírtartalom:48%
Ország:Franciaország
Cognac-os garnélakrémleves beaufort-al
Ha már lúd legyen kövér.
Szerecsendiós garnéla saláta sajtkosárban
Nagyobbik lányom nagyon szereti a tengeri herkentyűket. Az ő kedvéért készült a mai ebéd. Ennek a receptnek az ötletét is a főzősuliban tanultuk, majd azt formáltam tovább a saját elképzelésem, ízlésem szerint.
2011. február 25., péntek
Marcipános csoki bonbon
Nem tudom ki ismeri a Chef Parade főző sulit, de mindenkinek szívből tudom ajánlani. Ha szeretnénk bevágódni feleségünknél vagy barátnőnknél, ez a tuti recept!
2011. február 24., csütörtök
"Hamuba sült" pogácsa
A romantikát hamar lerombolom. Sajna nem hamuban hanem villany sütőben sült. Anyukám a kisebbik lányom 4. szülinapjára egy nagy tál pogácsával állított be. Meglepetésem dupla volt,ugyanis Anyu nem egy nagy sütő bajnok, de ez kiváló lett.
2011. február 16., szerda
Diós, mézes túrókrém
Egy romantikus vacsora elképzelhetetlen számomra egy kis nyalánkság nélkül. Hát következzék a fenséges vacsora megkoronázása.
Citromos, tejszínes penne parmezánnal és grillezett cukkinivel
Főételként egy egyszerű de különleges tészta receptre esett a választásom.
Kecskesajtos uborka torony
Valentin napi menü
2011. február 5., szombat
Tortacsodák....
Négy éves lett kisebbik lányunk pénteken. Korán reggel Boldog Születésnapot felkiáltással ébresztettük, és komoly gyömöszöléssel folytattuk. Sajnos dolgoznom kellett reggeltől késő estig, így a családi ünneplést vasárnapra terveztük, Nagyszülők, unokatestvérek részvételével.