2010. május 31., hétfő

Karamell szelet


Hétfőn volt a feleségem névnapja. Ezt, nem sikerült méltóképpen megünnepelni. A hétvégét aztán szintúgy nem sikerült túl jól szerveznem, mert pénteken és szombaton is egésznapos konferencián voltam. Gondolom, feleségem ezt megelégelte és péntek délben bejelentette, hogy lemennek a vidéki "birtokra" a gyerekekkel. Így vasárnapi magányomban, azt gondoltam szépítek, és sütök egy sütit mire hazaérnek. A választásom az alábbi receptre esett.

Hozzávalók:

A tésztához:
200 g liszt
150 g vaj
60 g barna cukor

A töltelékhez:
60 g barna cukor
60 g vaj
400 g sűrített tej

A tetején a mázhoz
200 g barna csoki
200 g fehér csoki

Bekapcsolom a sütőt 190 C fokon, hogy előmelegített legyen mire elkészülök a tésztával. A vajat és a lisztet egy tálban a cukorral együtt csomómentesre keverem. Kivajazok egy olyan méretű tepsit (Kb. 20*25-ös) amelynek az alján 1cm vastagon tudom elteríteni a tésztát. Mielőtt betenném a sütőbe, sűrűn megböködöm egy villával. A tésztát kb 20 perc alatt megsütjük. Ügyeljünk arra, hogy ne süssük túl mert akkor a tészta túlzottan morzsálódni fog.
Amíg sül elmosogathatunk. Mikor megsül kiveszem hűlni és nekilátok a tölteléknek. A vajat a cukrot és a sűrített tejet egy kis nyeles lábosban lassú tűzön, folyamatos keverés mellett forrásig melegítem. Majd további kevergetés mellett addig forralom amíg világosbarna, kenhető sűrűségű lesz. Ekkor megkenem vele a tésztát és hagyom tovább hűlni. Miután a karamell megszilárdul, megolvasztom a csokoládét. (egy kis fém tálkába teszem a csokit amit egy nagyobb lábas vizébe helyezek) Ügyelek rá, hogy időben, mikor egészen lágy kenhető állapotban van, levegyem a tűzről, mert utána hirtelen besűrűsödik és nehezen lehet vele dolgozni. Rákenem a megszilárdult karamellre. Ezután a fehér csokival is ugyanezt teszem. Így a tetején szép mintát alkot a fehér és a barna csoki.
Hagyom kihűlni és egy órára beteszem a hűtőbe. Csak ezután tálalom.

Ebben az esetben csak a család hazaérkezésekkor tálaltam, kb 3*3-cm-es kockákra vágva.

Nagy sikert aratott! Így sikerült szépítenem az elfuserált névnapon.

Jó sütést főzést mindenkinek!

2010. május 27., csütörtök

Gombakrémleves

Apósomtól tanultam ezt a receptet. Ő kíválóan főzött és szerette a remek, különleges ételeket. Sikeres szállítmányozási vállalkozóként az volt az álma, hogy egyszer egy saját kis étteremben főzőcskézik majd a saját és a vendégei örömére. Sajnos soha nem valósult meg ez az álom.

Hozzávalók 4 személyre:

Az alapléhez:

1,5 l víz
1 db sárgarépa
1 db fehérrépa, zöldjével
1 kiskanál lestyán
1 fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
3-4 szál zeller zöld
só ízlés szerint
1 csipetnyi őrölt bors

A rántáshoz:

50 g vaj
Annyi liszt amennyit a vaj felvesz

A leveshez:

25 dkg champignon gomba
5 dkg szárított róka gomba
250 ml főző tejszín
1/2 kis doboz tejföl
só ízlés szerint

Az alaplé elkészítése:

Megpucolom a fehér és a sárgarépát, a hagymát, a fokhagymát, megmosom a fehérrépa zöldjét és a zeller zöldet. Egy lábosba 1,5 l vizet öntök ebbe teszem a fenti hozzávalókat a kiskanál lestyánt, a csipetnyi őrőlt borsot és ízlés szerint megsózom. Mikor puhára főztem a sárga és a fehérrépát is, leszűröm, így elkészült az alaplé.
Mindezt egyszerűbben is elérhetjük, ha vegetás vízben kezdjük a főzést.

A leves készítése:

Megpucolom a hagymát, megmosom és ha szükséges letisztogatom és négybe vágom a gombát. A feldarabolt gombát, a fej hagymával és a (6-12 órája vízben áztatott) szárított rókagombával együtt az alaplébe teszem és puhára főzöm. A rókagombát az utánozhatatlan és fenséges íze miatt teszem bele.
Eközben elkészítem a világos rántást. Megmelegítem az 50 g vajat és annyi lisztet teszek hozzá folyamatos keverés mellett amennyit felvesz.
Felengedem hideg vízzel (kb. 1 dl) és csomómentesre elkeverem, folyamatos keverés mellett hozzáadom a 250 ml főzőtejszínt és a fél doboz tejfölt és figyelek arra, hogy újra csomómentes legyen.
Mire ezzel elkészülök, megfő a gomba és a hagyma is. Leveszem a lábost a tűzről és kiveszem a léből a szilárd összetevőket és megturmixolom. A megturmixolt gombát és hagymát visszateszem a lébe és visszateszem a tűzre, amikor forr hozzáöntöm a tejszínes, tejfölös rántást és összefőzöm az egészet.

Croutont kinálhatunk hozzá. A legegyszerűbben valamilyen magvas, rozsos kenyérből készíthetünk. Keményre pírítjuk és kockára vágjuk.

Nagyon ízletes, kiadós és valódi sűrű krémlevest tálalhatunk a családunknak vagy a barátainkank.

"Bon appetit!"
Ahogy kedves Lecsó barátom mondaná.

2010. május 20., csütörtök

"Hortobágyi" slambuc


Gyermekkoromban minden évben elmentem a nagyszüleimmel a hortobágyi hidi vásárra. Gyönyörű bárány bőröket és bekecseket árultunk. Nagypapám (1924-1992) szűcs volt mint az Ő édesapja (1896-1996), mint a fia (1947-2002) és unokája azaz én is. Egy ilyen hidi vásár alkalmával ismerkedtem meg a slambucal. Ekkor természetesen csak őrült nagyokat ettem belőle, majd évekkel később, sok sok évvel később kutattam fel a receptet a kellemes emlékek hatására.


Hozzávalók 4 éhes személyre számolva:

60 dkg burgonya
60 dkg tépett lebbencs tészta (min. 6 tojásos, házi)
20 dkg húsos mangalica szalonna
1 púpos evőkanál só
2 evőkanál olaj

A szalonnát levágom a bőréről majd apró kockákra vágom. Megpucolom, leöblítem és vékony karikára szeletelem a krumplit.
A bográcsba teszem a két evőkanál olajat, hogy ne füstöljön és ne kapjon oda a szalonna (és a bőre se). Kisütöm a zsírját és hozzáteszem a krumplit. 1-2 percig hagyom a a forró zsírban majd felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje három ujjnyival. Mikor a krumpli már félkemény hozzáteszem kicsit összetörve (nem összemorzsolva) a lebbencset.
Lassú tűzön vagy erős parázson lassan, folyamatos forgatás, rázogatás mellet lefőzöm róla a levet. Nagyon lassú tűzön tovább forgatva, rázogatva pirosra sütöm a bogrács falához érő részt.
Lassan összeáll és egy tömbként mozog és pirul a bográcsban. Némi gyakorlást igényel, hogy valóban szépen meg tudjuk pirítani. Figyeljünk, hogy ne égjen le mert az egész étkünk égett ízű lesz.
Azoknak akik szeretik a savanyúságot, azoknak ajánlok hozzá káposztával töltött ecetes almapaprikát.

Az előkészítéssel, tűzrakással együtt kb 1,5-2 órát vesz ígénybe, hogy ezt a nagyon egyszerű de annál tökéletesebb ínyencséget el tudjuk készíteni.

Nagyon jó étvágyat kívánok hozzá!


2010. május 13., csütörtök

"Szekszárdi" tejfölös krumplileves

Szekszárdon tanultam a lent leírt egyszerű ugyanakkor komoly ízkavalkáddal kecsegtető tejfölös krumplilevest.
Fontos az ízlésünknek megfelelő kolbászt választani, mivel ez markáns ízt képvisel majdani levesünkben. Ha túlságosan füstös ízű, olyan íze lesz a levesünknek is.

Hozzávalók 4-6 személyre:

1 kg krumpli
2 fej vöröshagyma
30 dkg lángolt kolbász a húsnélküli változatnál kihagyható
1 nagy doboz tejföl
3-4 babérlevél
4 evőkanál olaj
2 evőkanál liszt / nem púpos
1 evőkanál őrölt piospaprika

Első lépésként én mindent előre elkészítek. Megpucolom, felvágom a krumplit, megpucolom a hagymát, felkarikázom a kolbászt. Összekészítem a fűszereket és az egyéb hozzávalókat.
A megpucolt, kockára vágott burgonyát egy lábasba teszem, felöntöm annyi vízzel, hogy kétszer annyi víz legyen mint a burgonya. Beleteszem a megpucolt 2 fej hagymát egészben és a 3-4 babérlevelet is.
Amíg főzöm a krumplit, közben elkészítem a rántást. Én egy kis nyeles lábasban szoktam elkészíteni. A 4 evőkanál olajat kicsit megmelegítem és hozzáteszem a 2 evőkanál lisztet és világos színűre pirítom. Ha túlságosan sok a liszt és nagyon összeáll akkor teszek hozzá bátran még egy kanál olajat, ha szükséges többet. Mindenképpen egy sűrű folyadék legyen és ne egy massza gombóc. Ha ezzel elkészülök leveszem a tűzről és kicsit, hagyom hűlni.

Ellenőrzöm a krumplit és ha már félkész / puhul de még kemény hozzáadom a felkarikázott kolbászt.

Amennyiben nagyon forró rántásba tenném a pirospaprikát esetleg megkeseredne. Amint langyossá vált a rántás belekeverem az evőkanálnyi pirospaprikát, miután egyenletesen elkevertem hozzáadom a nagy doboz tejfölt és jól összekeverem.
Ha minden klappol ezalatt a krumpli és a kolbász is puhára főtt. Ekkor hozzáadom a tejfölös rántást. Mivel én a sűrű leveseket szeretem a 2 fej hagymát 4-5 merőkanálnyi krumplival együtt összeturmixolom és ezt is gyorsan visszateszem a lábosba és összefőzőm. Ez már csak néhány perc. Az egész főzés az előkészületekkel és a tálalással együtt sem vesz igénybe egy órát.

Jó étvágyat kívánok!


Sütés főzés bográcsban


Azt mindenképpen előrebocsátom, hogy a bográcsozás nem egyszerűen főzés, ez egy program.

Feltételezem a felszerelés mindenkinek a rendelkezésére áll, ha már nekiáll 4-8 órát főzőcskézni.

Tűzrakó hely,
Bogrács állvány,
Bogrács,
Hosszú nyelű fakanál / a tűz miatt,
Gyufa,
Gyújtós,
Tüzifa / rendszeresen használok fenyőt, cseresznyét, diót ezek különös aromát adnak ételünknek,
Fűszernövények / kertünkben található egy kis fűszer kert, így ha van felesleges rozmaring benne ezt is a tűzre dobom főzés közben a további aromákért.

Mindenkinek sok lelkesedést és sok éhes vendéget!

Klaszzikus marhapörkölt bográcsban

Az első bejegyzésben megtalálhatók a szükséges eszközök erre így több szót nem vesztegetnék.

Hozzávalók 10 személyre /jó evőkkel számolva:

2 kg friss fehérkenyér
3,5 kg marha lábszár
1,5 kg vaddisznó
2,5 kg vöröshagyma
30 dkg mangalica szalonna (nem húsos)
100 g piros édes őrölt paprika
4 db paradicsom / általában annyi darabot teszek bele amennyi kg a marha hús
3 db paprika / általában 2 kg húsonként egy darabot teszek bele
1 db hegyes erőspaprika / ha szeretitek az erőset
1 üveg vörösbor / nem kannás
só, bors, oliva olaj

Előkészületek:

Ekkora mennyiségnél már ez sem két perc. Mint tudjuk, a jó munkához idő kell.
A szalonnát levágom a bőréről és apróra felkockázom, ezt követően megtisztítom a nagyobb zsír daraboktól a húsokat, lemosva ízlés szerint 2-3 cm-es darabokra összevágom. Ekkor kis szünetet tartva tüzet gyújtok. Minden esetben apró fenyőt használok gyújtósak és minél előbb minél nagyobb tüzet szeretnék nagyobb fenyőkkel folytatom. Ha már jól ég a tűz folytatjuk az előkészületeket. Megpucolom a hagymát és apró kockára vágom. A paradicsomokat megmosom és félbe vágom. A paprikákat kettévágom a csumát az ereket és a magokat kiszedem. Mire ezzel elkészülünk már a tüzünk is jól áll.

Főzés:

Elérkeztünk végre ide is. Előkészíthetünk magunknak is egy pohár jó kis vörösbort. Persze ennek elfogyasztásával azért kicsit még várnunk kell.
A tűz akkor áll jól ha még lobog de csak nyalogatja a bográcsunk alját és nem öleli körbe az egész bográcsot.
Belelöttyintünk a bográcsba egy kis oliva olajat, hogy a szalonna ne égjen le és ne füstöljön. Az olaj gyorsan megmelegszik így mi is gyorsan cselekszünk és beletesszük a szalonnát a bográcsba. Lassú tűzön kisütjük a szalonna zsírját. Ügyeljünk rá, hogy ne égjen oda, mert az megkeserítheti a végtermékünket, ha szükséges keverjük meg. Mikor ezzel elkészülünk hozzáadjuk az összes hagymát. Elsőre lehet, hogy kevésnek tűnik a zsiradék de ne törődjünk ezzel a hagyma lassan levet fog engedni. Fontos a lassú tűz, mert nagy tűznél leég. Szép lassan üvegesre pirítjuk a hagymát. Továbbra is lassú tűzön folytatjuk és hozzá öntjük az összes húst. Ha megfelelő a tüzünk akkor a hús szép lassan levet enged, anélkül, hogy leégne. Itt is kevésnek tűnhet a hagyma és a zsiradék de ne essünk pánikba ha jól csináljuk a fentiek szerint fog történni minden. Sóval, borssal ízlés szerint ízesítjük.
Ha már kellő mennyiségű levet engedett hozzákeverjük az őrölt paprikát, beletesszük a paradicsomokat és a paprikákat. Amennyiben gyerekek nem esznek majd belőle és szeretjük a csípős ízt akkor mehet bele a csípős paprika is. Lehetőleg itt használjuk utoljára a fakanalunkat. Pontosabban még egyszer szükségünk lesz rá, ha már elkészült isteni étkünk és sorban állnak az éhes vendégeink, hogy végre szedjünk nekik. Itt is fontos a lassú tűz mert nagy tűznél a paprika megkeseredhet.
A kevergetést innentől a bogrács rázogatásával oldjuk meg.
Szép lassan puhára főzzük a húst. Ha elfőtte a levét de még nem puhult meg akkor öntenünk kell rá vizet 250-500 ml és ezt addig ismételgetjük amíg puha nem lesz. Figyeljünk arra ne legyen túl sok rajta a lé mert akkor túl híg lesz a pörköltünk. Az utolsó, utolsó előtti felöntésnél már a borral öntsük fel. Így elillan az alkohol de a zamat megmarad. Ha úgy érezzük kész, löttyintsük rá a maradék maradék bort. Még egyet hagyjuk rottyanni és elkészült a remekmű.

Na most aztán nekiállhatunk a za.........., bocsánat az evéshez.
Jöhet a friss kenyér és a savanyúság.

Mindenkinek jó étvágyat kívánok!